| nuamnume8329 a întrebat:

am o problema cu laptopul meu Lenovo, deci mi s-a dus display-ul la el, dar nu din cauza mea sau ceva, acum câteva zile a început ecranul se făcea pe jumate sau tot gri daca mișcăm pozitia ecranului, daca îl dădeam mai in fața sau in spate, dar ieri s-a stricat de tot adică nu arata decât dungi pe orizontala, ce sa fac? Trebuie neapărat să îi schimb display-ul sau pot face ceva sa îl repar, dar nu cred. Modelul este Lenovo IdeaPad 320-15iap

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu displayul e defect ci cam ce e in spatele lui, cum ti-am spus cineva aici planglica sau ceva circuite
Poti sa il duci la un centru de reparatii displayuri, constatarea ar trebui sa fie gratuita

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu il poti repara tu singur, după ce trece carantina il poti duce la servis sa il repare ei, si acolo vor vedea ei cauza exactă a defectului.

| viavo a răspuns:

Salut! Panglica aia cum spun alti se numeste cablu lvsd poti sa o comanzi si sa o montezi si singur. Opresti aparatul, scoti bateria demontezi aparatul si schimbi cablul. Fiecare surub sa il pui la locul a fost, daca unu din ele e mai lung si il pui in alt loc poti sa strici placa de baza. E posibil sa fi nevoit sa deconectezi si alte mufe de pe placa de baza, la montare asigurate ca ai pus totul la locul lui.

| sierra1 a răspuns:

Orice se poate repara eventual vezi tu dacă MERITĂ

| mihai69 a răspuns:

După descrierea ta, e posibil ca ecranul să fie ok, dar problema să fie de la „panglica" ce îl leagă de placa de bază (ieșirea adaptorului grafic). Ar trebui să verifici că e bine înfiptă în mufe, sau mai bine să îl duci la un specialist să verifice el.

| MeMe123 a răspuns:

Panglica displaiului. Am schimbat o de vreo patru ori pana acum in doi ani. La al meu costa 100 de lei depinde ce model ai. Mergi la un service autorizat Lenovo ca sa nu te rrezesti fara piese de pe el, plus ca ti se continua garantia daca mai ai!

| nuamnume8329 explică:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri

| Edi12679 a răspuns:

Cel mai probabil s-a stricat display ul. Deci da trebuie sa îl înlocuiești sau poți să îl conectezi la un monitor prin cablu hdmi sau VGA ( de preferat hdmi ). Sper că te-am ajutat!

| alexTechGuy a răspuns:

Nu stiu, asa patesc si eu