| Alex4Fun1987 a întrebat:

Am o problema cu laptopul, mi se intuneca ecranul (adica devine tot negru), si pot sa mai vad doar sageata de la mause si sa o misc. Nu pot sa ii fac nimica, doar sa il inchid, si cand il deschid din nou imi zice ca windowns trebuie recuperat, si dureaza circa 10 minute pana se recupereaza...si tot timpul e la fel. Ce are?

4 răspunsuri:
| AndrewStar a răspuns:

laughing Nu il fura nimenihappy De multi ori atunci cand calculatorul/laptop-ul este inchis automat (ori se blocheaza si ii dai restart), windows-ul bineinteles ca se opreste brusc din progres, astfel anumite date raman "neterminate"...(de prelucrat). De aceea atunci cand il redeschizi iti afiseaza acel mesaj, deoarece, dupa cum este usor de dedus, in acel moment incearca sa "isi duca treaba" la bun sfarsit. Cat despre faza cu ecranul negru... Este posibil sa ai un virus, sau windows-ul sa fie "distrus" (presupun ca nu ai licenta), sau in cel mai rau caz, laptop-ul tau este "obosit" (procesorul este prea uzat, poate chiar si memoria RAM, sau poate cine stie? daca e la pornire nu ar fi exclus ca si hard-disk-ul sa aiba niste BAD-uri). P.S.: BAD-ul reprezinta de obicei un sector al HDD-ului care este afectat de multe ori datorita timpului in care l-ai folosit, de unde pot rezulta chiar si zgarieturi). Tot ce ti-am enuntat pana acum stiu din proprie experienta. Am patit-o si eu cu un calculator mai vechi si am scos-o la capat treptat. Initial am reparat windows-ul, si usor, usor (cam dupa 1-2 ani) m-am obisnuit cu ideea ca trebuie sa il schimb.

| Alex4Fun1987 explică (pentru AndrewStar):

Laptopu are 1 an de cand l-am cuparat, model packard bell easynote ls11hr! Am scanat tot cu avast premium, nu am nici un virus, am avut dar i-am sters... am dat defragmentar registrii, defrag hard, cu wise care 365. nu stiu ce sa ii mai fac! De obicei il gasesc asa dimineata pe la ore 5....in rest fuctioneaza normal tot restul zilei.

| Alex4Fun1987 explică:

Andrewstar, da am descarcat ceva din greseala si l-am instalat, a fost o greseala, am luat multi virusi atunci. Dar i-am dat de vreo 50 ori scanare de virusi si ce a gasit i-am eliminat! Dar vreau sa spun ca de atunci cred ca face asa!

| AndrewStar a răspuns (pentru Alex4Fun1987):

Antivirusul tau isi da update cel putin o data pe zi?