| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu laptopul. Nu merge sa il incarc. Cand bag mufa nu se aprinde beculetul care se apridea de obicei cand il incarcam (ala de sub taste) si cand il scot inca ramane aprins becul de la incarcator (semn ca inca are energie). Ce as putea face sa mearga?

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Dupa explicatii pot fi doua defecte principale:
1-mufa de la incarcator(mai precis cablu, exact unde intra in mufa, se intrerupe din cauza mai multor indoituri)
2-mufa din laptop (contacte desprinse/dezlipite de pe placa) mai rar

Pentru a varifica mufa de la incarcator in functie de tensiunea scoasa(scrie pe el)se poate folosi un bec auto(12 V)sau un voltmetru(aparat de masura). Pentru celalalt defect sunt necesare un minim de cunostinte de electronica(mufa interioara prezinte un microintrerupator pentru alimentare acumulator(baterie)/sursa(incarcartor)

Daca mufa e modelul Jack:

http://static4.tme.eu/......ac-004.jpg

ea se poate achizitiona din magazinele de specialitate si se poate monta(lipi)respectand polaritatea (+/-)
:-bd

| FlashGun a răspuns (pentru stlucian):

Cat costa? Mufa

| stlucian a răspuns (pentru FlashGun):

Maxim 10 lei(se desfileteaza apoi se pune capacul pe fir si se lipesc contactele.GRIJA LA POLARITATE!(+/-)Pe sursa e notat care e plusul/minusu, interior sau exterior, varful sau baza mufei!
Personal le cumpar cu 6 lei/buc. big grin

| Mihaitza009 a răspuns:

Du-te la un service pentru ca mufa de incarcare din laptop nu mai e buna s-a largit sau nu mai face contact

| asfhss a răspuns:

Mi se intampla si mie, scoate bateria si pune-o la loc, dupa o sa mearga happy

| FlashGun a răspuns (pentru asfhss):

AiA De la laptop? Parca am facut asta si tot nu.Dau funda

| asfhss a răspuns (pentru FlashGun):

Da