| oltenasu2010 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor, am luat din greseala virusul Politia romana, cum pot scapa de el. Am incercat sa intru in modul "safe mode" dar tot la fel e imi apare pe ecran si nu pot face nimic, o varianta este sa bag din nou windowsul dar nu vreau pentru ca am documente importante pe PC.

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Trebuie sa intri in "Safe Mode with Command Prompt" si sa executi utilitara asta http://www.bitdefender.com/VIRUS-1000659-en--Trojan-Ransom-IcePol.html din linia de comanda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti intra in windows doar in Safe Mode with Command Prompt. Uite aici cum se scapa de acest virus.

http://www.faravirusi.com/......eliminare/

Citeste cu atentie, banuiesc ca ai scris de pe alt calculator.Citeste cu atentie si fa intocmai. Daca poti intra in safe mode whith command prompt, poti rula si un stick sai cd cu antivirus imprumutat de la un amic.Iti spune in link ce antivirus e foarte bun pentru politia romana.E vorba de kaspersky resque disc, pe care il poti descarca de pe alt calculator si il pui sa boot-eze de pe cd. Daca vrei ceva mai simplu, bagi un cd cu windows si stergi partitia c.dar vei pierde tot de acolo.Asta e, un virus mai agresiv ca toti.

| User2 a răspuns:

Salut.intrii tot in safe mode si daca nu te lasa sa intrii pe net iti pui pe stick un soft antispyware si il instalezi dupa care ii dai run sau executare. daca nu dai de un astfel de program imi dai mesaj in privat si iti spun despre ce progran e vorba.numai bine!

| Adutzu2 a răspuns:

O varianta posibila este un CD/DVD bootabil cu antivirus. Sau cand reinstalezi Windows poti reseta doar partitia C unde se afla instalat Windowsul, si restul ramane intact.

De asta e recomandat sa salvezi fisiere importante in partitia D si nu in My Documets.