| sebypetrescu921 a întrebat:

Salut TPU
Am o problemă cu partiția C:
Mai exact folderul Windows îmi ocupă toată partiția și nu știu ce să fac...cam 30 de gb
am șters tot ce am putut dar tot mai am câteva sute de mb liberi
Întrebarea mea este: Aș putea muta folderul Windows În partiția mea D:? pentru că acolo am spațiu suficient.
Sau dacă nu, poate cineva să mă ajute cu asta?
Vă mulțumesc!

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut, daca partitiile sunt logice, poti incerca un partition wizard. Daca partitiile sunt fizice (2 harddiscuri diferite), va trebui sa reinstalezi.

Ai putea sa mergi in users, pe folder-ul fiecarui user si acolo sa te uiti prin directoare. Care e mai mare si care poate fi sters. O serie de tate temporare sunt tinute acolo, cache-ul de la chrome de exemplu care in timp devine foarte nesimtit, etc.

De asemenea poti sa stergi si fisierele temporare din windows. Uita-te un pic pe net pentru a vedea care.

Oricum ar fi iti rexomand cu caldura reinstalarea windows-ului. Te scapa de multe probleme si dureri. E adevarat, daca ai multe date personale, dureaza un pic...

| halogen001 a răspuns:

Se poate mari partitia C cu spatiu din D.
Pentru asta, se poate folosi partitionwizard http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

Se instaleaza, se porneste, click dreapta pe partitia D, Move/Resize, apoi se deplaseaza cursorul pe marginea din stanga a partitiei D, cursorul ia forma a 2 bare verticale cu sageti stanga dreapta, se trage marginea din stanga tinand apasat butonul stang de pe mouse, si se da drumul mai spre dreapta cu cat vrei sa maresti partitia C, in MB, de exemplu in jur de 1000 MB pentru un GB, se da OK, apoi Apply din stanga sus. In felul asta, partitia D se micsoreaza prin deplasare spre dreapta si in fata ei apare un spatiu liber in care prin acelasi procedeu, se trage marginea din dreapta a partitiei C pana ocupa si spatiul care e liber. In felul asta se mareste partitia C

| halogen001 a răspuns:

O varianta care mai reduce din fisiere e:
in Explorer, click dreapta pe C, Properties, Disk Cleanup, se asteapta sa calculeze, apoi se da Clean up system files, se asteapta din nou sa calculeze, apoi se da OK. Se vor obtine sute de MB sau chiar GB prin stergerea unor fisiere care nu sunt utile.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Daca pe D sunt date, dureaza mai mult micsorarea lui D - trebuie mutate datele spre dreapta. La fel e posibil sa fie nevoie si de un restart, daca ezista fisiere ce nu pot fi mutate in timpul functionarii windows-ului.