| Adryan28 a întrebat:

Am o problema cu pc-ul meu sad Acum o saptamana calculatorul s-a stins si imediat a inceput sa piuie, cand l-am aprins din nou, s-a aprins imediat si s-a stins si a inceput sa piuie (zici ca facea ca salvarea) si am chemat un reparator a zis ca procesorul nu mai avea pasta termoconductoare pe procesor si ca se incalzea prea tare si ca de aceea se stingea si piuia incontinuu. Dupa ce l-am desfacut si i-am pus pasta am pus la loc procesorul si dupaaceea carcasa. In fine, i-am dat drumul si a mers doar 10 min dupa care s-a stins imediat si a inceput sa piuie. Reparatorul (ce i-a venit lui in minte), sa vada daca setarile din BIOS sunt corect facute. Eu am avut folosita setarea "Load-Optimized Defaults" Care imi mergea perfect (corecta). Reparatorul a schimbat pe "Fail-Load Defaults" si a mers perfect si nu s-a mai stins. Dar cand dau inapoi la setarea originala ( "Load-Optimized Defaults"), calculatorul merge timp de 10 min dupa cae se stinge si incepe sa piuie sad AA am uitat sa va mai spun ceva: La setarea asta originala (Load-optimized Defaults), calculatorul merge non-stop fara sa se stinga cu carcasa desfacuta adica fara carcasa pusa, iar daca pun carcasa la loc merge timp de 10 min se stinge imedat si incepe sa piuie crying Oare ce sa-i mai fac ca nu stiu. va rog ma ajutati?

7 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Intra in BIOS si selecteaza 'System Health', acolo iti arata temperatura procesorului. Lasa-l mai mult timp, observand evolutia temperaturii. Daca are tendinta de crestere inseamna ca: ori pasta nu e bine plicata, ori coolerul nu e bine presat pe procesor (nu se realizeaza transferul de caldura). Poti sa te convingi apasand coolerul pe procesor, temperatura ar trebui sa inceapa sa scada in cateva secunde. Daca temperatura coolerului este buna, adica sub 70 de grade (atentie, sa fie Celsius) inseamna ca problema e din alta parte, probabil la placa video. O desprafuire minutioasa (inclusiv a ventilatorului de la procesir) ar fi indicata. Succes!

| jabiilord a răspuns:

Daca ai placa video separata adica pe AGP sau PCI Express poti sa o scoti din slot si sa dai cu o guma de sters pe pinii aurii (se mai oxideaza si e posibil sa piuie din cauza asta).
La fel poti proceda si cu placuta/placutele de memorie RAM.
Ai grija ca toate ventilatoarele sa se invarta.1
De asemenea daca are praf in el incearca sa il cureti: http://www.tutorialepc.ro/cum-se-curata-un-calculator-de-praf.html.
De asemenea ai grija ca radiatorul pe procesor sa fie prins bine in clemele/suruburile acelea.

| ταξιδιώτης a răspuns:

Verifica si coolerul de la placa video.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Cauta in recycle bin.acolo o sa-ti gasesti raspunsul la intrebare.

| Dragosmarian a răspuns:

Salutare! Problema ta poate fi de la procesor pentru ca si mie imi facea la fel, incearca sa fixezi coolerul bine si daca tot asa face e o problema de la sursa, sper ca te-am ajutat.Bafta!

| fugi95 a răspuns:

Tu te-ai uitat sa vezi daca ventilatorul de la procesor e pus bine. ca la fel pateam si eu (dar fara piuit)ca daca nu e bagat bine in toate 4 gaurile nu ventileaza destul de bine si se incaljeste procesorl si se opreste automat. la Fail-Load Defaults cred ca nu foloseste la maxim toate resursele si nu se mai incalzeste. daca nu ai intels si cred ca nu ai inteles trimite un mesaj cu adresa ta de yahoo. hotmail.msn...etc

| OnOn a răspuns:

MA LASI am avut aceeasi problema cand se stinge trebuie sal lasi sa se raceasca problema e ca trebuie curatat de praf sau mai sterse din jocuri verifica sa fie ventilatoru bine prins si sa fie aproape de procesor