| mytyk a întrebat:

am o problema cu un pc, deci uneori nu imi arat nimic ( ecran negru ), uneori mi se deschide dar cand se incarca windowsul se inchide brusc, uneori mi se boooteaza windows-ul complet iar dupa cateva minute se inchide brusc, dar se mai intampla sa il pot deschide si sa fac ce vreau si merge foarte bine. Trebuie sa precizez ca am reusit sa instalez un program care sa imi verifice hard diskul iar acel program in loc de GOOD mi-a dat CAUTION ( ATENTIE ), trebuie sa mai spun ca condensatorii de pe placa de baza ( unii nu toti) sunt un pic bombati la cap. Astept raspuns. Dau funda pentru cel mai bun.

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu ai ce sa faci. La placa de baza, chiar daca inlocuiesti condensatorii nu vei rezolva mare lucru. Iar la HDD, salveaza datele importante pentru ca va ceda. Poti folosi programe de reparare a sectoarelor proaste, dar ramane problema placii de baza care in timp va afecta functionarea tuturor celorlalte componente. Ar trebui verificata si sursa ( posibil sa livreze tensiuni un pic mai mari). Daca nu poti sa-ti cumperi o alta placa de baza, du-te in service sa-ti inlocuiasa acele condensatoare si dupa caz, sursa.

| mytyk explică (pentru horia2012):

Am luat si am verificat hardul, sursa si rami pe alt pc cu aceeasi placa de baza, iar rezultatul a fost ca nu am primit nici un restart totul a mers foarte bine, deci problema este de la placa de baza, alta noua nu-i asa?

| horia2012 a răspuns (pentru mytyk):

Daca nu ti-a dat absolut niciun fel de mesaj de eroare sau altceva, alta placa de baza. Poti inlocuii condensatorii
(s-au umflat din cauza imbatranirii). La alta placa de baza,
alt procesor si te faci cu o cheltuiala de 400-1000 lei fara sa stii. (depinde si ce vrei).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca acel program spune CAUTION la hdd, atunci acolo caution. Nu-ti mai da niciun mesaj windows-ul? Incearca sa descarci advanced sistemcare si sa scanezi cu el.Acel program curata hdd-ul. Poate, poate. Daca tot asa face, e posibill placa de baza, e posibil ca ahrdul sa fie."gata", tot ce se poate. Deci curata hardul cu acel program.

| bilopart a răspuns:

Schimba placa de baza acolo e problema