| AlexAttac a întrebat:

Salut TPU,
Am o problema de care nu pot sa scap orice as face, nu pot sa mai scriu nimic cu tastatura, tastatura merge bine, doar nu pot sa scriu, parca s-ar fi schimbat locul semnelor, iar daca folosesc scrolul (rotita de la mouse) pe desktop se maresc sau se micsoreaza icoanele, iar in browser la fel, pot rezolva asta doar dand log off, dar problema persista, si apare la cateva minute, ce ar trebui sa fac?
Dau funda

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă știi că ai Windows furat de p[em FileListe sau torrenze atunci e ceva normal că te-ai aales cu unul contrafăcut ce conține un keylogger cam nereușit de ți-o dat peste cap tastaura și mouse-ul.
Remediu
Folosește întotdeauna origianlul NU contrafăcutul(nu e tot una cu cel cu licență furată), apoi folosește-l legal nu cu loader-e ce îti infectează sectrorul de boot, sector de boot ce NU se rescrie la formatare classică, și chiar îți poate infecta BIOS-ul.
Deci descarcă o copie Windows Legală(vezi pe softpedia) și resofteză sistemul cu ea, apoi folosește Windows în trial 120 de zile cu rearm și maxim un an cu skip rearm(detalii după dacă te interesează doar).
Dacă ai folosit loader precizează asta și o să îți dau soluția cu formatarea specială.
Asta va rezolva problema ce o ai.
Succes

| AlexAttac explică (pentru DeyCj):

Mie mi-a fost instalat Windows-ul de un prieten, dar m-am uitat si am vazut ca l-a activat cu loader, am scanat intreg pc-ul si am gasit 8 troieni (trojeni cum erau notati acolo) si 1 keylogger, este ceva grav?

| DeyCj a răspuns (pentru AlexAttac):

Se poate și mai rău.Am avut devirusări de Last Xp prospăt instalat pe 80 Ron de un service autohton ce avea 7000 de viru și și 18 keylogger-e
Problma este destul de serioasă dacă ai keylogere.Acele programe fură tot ce tastezi în clacultor și le trimite pe net creatorului lui.Asta înseamnă numere de carduri, parole de conturi, etc.Asta îi interesează, în special numerele de caruri ca să poate plătii cu cardul tău, cu toate ssl-urile paranoia ce le au băncile.Ei la asta băncile nu se gândesc.
Deci recomand să scapi prima de Windows-ul contrafăcut și aplicațiile contrafăcute ce le ai în calculator(jocuri si altele ce le-ai obținut tot din surse în genul), apoi după resoftarea cu un Windws original(dacă nu ești gammer recomand ceva mai bun, dar numai dacă ești Oppen Minde la IT, si anum o distribuție bazată pe Linux) să schimbi parolele la toate conturile ce le ai, iar daca ai plătit cu cardul de pe Windows-ul ăsta verifică situația contului tău.
În cazul tău că „meșterul" Dorel o folosit loader trebuie să formatezi had-ul cu un program în gen Gparted, dar să folosești formatare fără sector de boot într-un orice sistem de fișiere în afara de NTFS.
Salvezi setările și apoi îi dai formatare tot cu Gparted de exemplu în NTFS dacă o să faci dual boot sau poți în GPT daca vei instala numai Windows pe calculator, și sa fi atent la detaliiile astea când mai chemi pe cineva să îți instaleze softul pe calculator.
Windows 7 se poate folosi legal 100% fără loadere sau cretinitați de-astea 120 d zile și apoi perioada de probă o poți extinde la un an în total daca folosești skip rearm.

| gelu1970 a răspuns:

Tasteaza Fn+bloq num In cazul in care nu iti merge instaleaza teamviewer si incerc sa vad ce se poate face.

| AlexAttac explică:

Am uitat sa specific ca am Windows 7 Professional