| remusbb a întrebat:

Am o problema de ce internetul meu pe speedtest.net imi arata viteza de 1, 6 mb/s iar cand descarc ceva abia trage cu 200kb/s
O fi o problema de la modem? Sa opresc wi-fi? Sa schimb modemul?

8 răspunsuri:
| M1hai a răspuns:

Pai la speed net iti arata cat ar putea duce reteaua, nu viteza pe care o ai tu!

| remusbb explică:

Nu cred ca ar fi o problema configuratia de la pc-ul meu confused
Un prieten are 2mb/s viteza in contract cat am si eu dar el descarca cu 1, 6mb/s deci...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi sa nu confunzi biti cu byte. e o diferenta.

in plus download ul efectiv nu depinde numai de marimea benzii tale, depinde de toata infrastructura serverelor de pe care vrei sa downloadezi.

speed test iti spune marimea maxima a benzii la fel cum iti spun si caracteristicile din abonament, dar practic nu vei atinge niciodata acea viteza maxima decat daca ai un abonament dedicat (de obicei se face doar pe firme) unde ai banda garantata

| sNkMihai a răspuns (pentru suntserios):

Copile daca nu ai idee despre ce vorbesti nu te mai baga in seama cuvantul "banda" il folosesc doar cei care habar nau.

| suntserios a răspuns (pentru sNkMihai):

Habar nu ai ce vorbesti, intoarce te la cs tau "copile".
aberatie mai mare decat explicatia ta nu am auzit in viata mea.

speedtest ul

| BeStMaN a răspuns:

Cumparati un procesor mai rapid va face ca totul sa mearga mai repede

| suntserios a răspuns (pentru BeStMaN):

Lol. ce legatura are procesorul cu viteza de download sau doar te ai bagat si tu asa ca musca in oala cu lapte in discutie?