| ShAd0wS a întrebat:

Am o problema la internet astazi am mutat calculatorul in alta camera asa am montat tot am conectat TOATE firele asa cum erau inainte dar cand dau sa ma conectez la net imi zice
Local Area Connection A network cable is unplugged am 2 cabluri de internet pe toate le-am schimbat nimic asa ramane.
Dar inainte sa il mut nu avea nicio problema.
PS:Am net de la RDS straight face
Am montat tot calumea

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Pai la ce sa bagi user si pass cand tu nu ai conexiune fizica? Poti sa bagi toata ziua daca vrei, dar o faci degeaba. Atat timp cat tu ai x rosu pe placa de retea, tu nu ai conexiune fizica, ca si cum cablul ar fi scos. Cand bagi cablul de retea, ti se aprind ledurile in spate la placa de retea? Ai link? Daca ai link(leduri aprinse) si totusi nu merge, ti s-a dus placa de retea. Daca nu ai link, atunci sunt doua posibilitati: sa ai cablul intrerupt, sau placa de retea busita. Parerea mea este ca ti s-a busit placa. Mai mult ca sigur ai manipulat cablul de retea cu cablul de alimentare bagat in calculator. Ceea ce nu se face niciodata. S-a creat diferenta de potential si ti s-a ars placa. Sper sa ma insel, desi nu prea cred.

7 răspunsuri:
| Sihastrul a răspuns:

Clic dreapta pe iconul, network din bara de activitati\open network...\change adapter settings\clic dreapta pe Local Area Connection\enable.

| ShAd0wS explică:

Am bagat user and pass am dat enable la local are connection nimic zice ca nu este conectat cablul straight face

| ShAd0wS explică (pentru K0sti):

Mersi de raspuns asa de curiozitate cam cat costa o placa de retea noua?

| K0sti a răspuns (pentru ShAd0wS):

Nu e scumpa, 15, 20, 25, depinde de model.

| K0sti a răspuns (pentru ShAd0wS):

Pai la ce sa bagi user si pass cand tu nu ai conexiune fizica? Poti sa bagi toata ziua daca vrei, dar o faci degeaba. Atat timp cat tu ai x rosu pe placa de retea, tu nu ai conexiune fizica, ca si cum cablul ar fi scos. Cand bagi cablul de retea, ti se aprind ledurile in spate la placa de retea? Ai link? Daca ai link(leduri aprinse) si totusi nu merge, ti s-a dus placa de retea. Daca nu ai link, atunci sunt doua posibilitati: sa ai cablul intrerupt, sau placa de retea busita. Parerea mea este ca ti s-a busit placa. Mai mult ca sigur ai manipulat cablul de retea cu cablul de alimentare bagat in calculator. Ceea ce nu se face niciodata. S-a creat diferenta de potential si ti s-a ars placa. Sper sa ma insel, desi nu prea cred.

| darius2002 a răspuns:

Inseamna ca cablu de reţea este deconectat

| Smiti a răspuns:

Posibil ar fi problema acea in care trebuie sa rebagi Useru si Pass alea cu BB... si asa mai departe

| ShAd0wS explică (pentru Smiti):

Am incercat am bagat si user and pass cred ca de vreo 3 ori