| ScortSyndicate90 a întrebat:

Am o problema minora : Cand ma joc ac4, ghost recon wildlands mi se blocheaza hdd-ul...ori dispare sonoru ori imi da freeze jocul, iar asta dureaza cam 10 hai maxim 20 de secunde! E enervant oricum,... Credeti ca o defragmentare ar rezolva tot? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Defragmentarea rezolva pe moment doar efectul, nu si cauza.
Problema este din cauza unor zone cu probleme (Bad-uri) pe suprafata hard disk-ului.

Intrii in My Computer, dai click pe discul unde ti-i instalat jocul, verificare si reparare disk - bifezi toate optiunile si lansezi testarea si repararea automata. Procedeul poate dura chiar si ore, la fiecare partitie, dar la urma vor fi marcate eventualele zone defecte, iar sistemul va muta datele din ele in zone bune.
Pentru partitia C: ti se va propune re-pornirea calculatorului, iar testarea se va face la pornirea urmatoare.

Aceeasi testare si reparare se poate face si din comand prompt, lansand manual comenzile de reparare:
chkdsk C: /f /r
chkdsk D: /f /r
chkdsk E: /f /r
Este indicat sa testezi, pe rand, toate discurile (partitiile), pentru a repara toate zonele si a scapa de probleme.
Dupa terminarea repararilor poti defragmenta partitiile.

| ScortSyndicate90 explică (pentru Bula):

Frate,am uitat sa mentionez ca am windows 10! Ar putea fi si de la windows?

| Bula a răspuns (pentru ScortSyndicate90):

Indiferent ce windows ai, se poate testa hard discul, cum am scris inainte.
Iar dupa ce sunt marcate Bad-urile, sistemul ocoleste acele locuri, isi revine ca viteza
Daca mai tarziu apar alte Bad-uri noi, atunci se pune problema inlocuirii hadului.
Dar parerea mea este ca, o scanare - chiar daca dureaza mult - e mult mai ieftina decat sa-ti cumperi un hard disk nou.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca o inlocuire a hdd-ului ar fi mai ok, daca nu va functiona mai bine, nici cu ce ti-a spus detaliat @Bula.