| AirCloud a întrebat:

Am o problema. Vreau sa imi fac abonament la rds cu fiberlink 200 si am fost sfatuit sa nu imi iau router de la ei pentru a mai plati 5 lei in plus pe abonament si sa imi iau un router al meu. Am gasit un router bun cu 2 antene Netis dar e 10/100. care sunt 10/100/1000 sunt scumpe si la mana a doua si nu am bani. Daca imi cumpar acest router si conectez cablul de internet de 200 la el si dupa in pc voi primi 200 mbps sau doar cat duce router-ul, adica maxim 100? Stiu ca la semnalul wi-fi nu voi primi mai mult decat de la un router normal de pe telefon, dar cand conectez cablul din router in pc sa stiu daca a meritat sau e ca si cand as avea 100 mbps si nu am rezolvat nimic. Orice raspuns ma ajuta si dau funda rapid fiindca am nevoie rapid de un raspuns. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Deci daca ai 200mb/s de la provider si routerul tau care o sa il cumperi poate 100 mb/s, o sa fie maxim 100mb/s.
Oricum nu o sa tragi tu cu 100mb/s, asta e latimea maxima de banda pe care o poti avea, tu vei avea viteze mai mici, depinde de unde downloadezi.
Recomandarea mea este urmatoarea, mai bine dai 5 lei in plus la abonament si iti dau ei un router care duce atat cat trebuie la maxim.

5 * 12 (un an) = 60 de lei.
în 2 ani = 120 de lei
Pentru 2 ani (sau cat o sa ai contractul) e ca si cum ti'ai cumpara un router cu viteza de 200-300 mb/s (bine gasesti si mai ieftin dar nu asta e ideea).
Parerea mea e sa dai 5 lei in fiecare luna, eu zic ca e cam tot aia si ai si viteza maxima si nu te mai chinui cu configurarea, ai mereu garantie, daca nu mai merge, ii chemi pe ei.
Nici eu nu te'as sfatui cu abonamentele astea sa pui botul la oferte (cum vezi la tv telefoane la 1 leu rolling on the floor si pe abonament dai 200 de lei, iar intr'un an ajungi sa platesti triplu cat telefonul) dar in situatia asta, 5 lei pe luna router wifi cu viteza maxima eu zic ca e ok.

| Tenchiu a răspuns (pentru Evolution):

Treaba e ca routere nu prea sunt pe stoc! Asta e 1! Dar in afara de asta sunt cam proaste routerele care le primesti. La urma urmei, mai bine isi ia internetul de 500mbps, care e 45 ron si are routerul gratuit. Decat sa dea 39 + 5 = 44 net de 200mbps.

| Evolution a răspuns (pentru Tenchiu):

Depinde de oferte si de abonamente.
Eu i'am zis in situatia lui ce să faca, dacă nu are bani acum să ia un router calumea, mai bine să dea încă 5 lei pe un router din abonament, proaste sau nu, dacă nu merge sau pică semnalul, poţi reclama si se rezolva.
Eu am 150mb/s si router tot de 150mb/s wifi care l-am cumparat eu, dacă alegeam de la ei tot 5 lei pe lună dădeam, dar am făcut contract pe perioadă nedeterminată şi nu mă avantajează, dacă el face pe un anumit timp, eu zic că e ok. Acuma na depinde thinking important e să profiti de serviciile oferite la maxim, nu să ai 100mb/s cât timp tu ai 200.

5 răspunsuri:
| Tenchiu a răspuns:

Daca vei conecta cablul in pc si este cat de cat performant (i5, 2gb RAM, sata3 si placa gigabit) atunci da vei prinde aceasta viteza si pe pc. Iar daca routerul nu suporta viteza mai mare de 100mb/s, poti sa-i bagi si fiberlink 1000 ca tot 100 o sa ai. Daca n-ai bani de un router mai bun, atunci lasa netul de 100mbps, ti-ai luat un router la 50-60 de lei si aia e. Stii cum e, te intinzi cat iti tine plapuma...winking O zi buna si succes!

| edit28 a răspuns:

Am incercat si eu acelasi lucru. N-a mers ca sa instalez router-ul. A spus ca nu se poate conecta.

| Diurpaneus a răspuns:

Pe scurt si repede primesti maxim 100 cat duce routerul. citeste si aici http://cristache.net/cum-iti-alegi-un-router/