| BloodAndBon3 a întrebat:

Am o unitate PC si nu am hdd la ea, nu SATA. Am in schimb vreo 4 ATA laughing. Ideea este ca, are DVD-RW de tip ATA, cu mufe ATA si tot tacamu`, daca as lua mufele de la DVD-RW si as pune la hdd, va merge?
Nu prea am chef sa cumpar hdd, mai bine cumpar un DVD-RW laughing. Pana sa am nevoie de dvd-uri, mai bine folosesc stick-uri, ideea este. pot inlocui fara probleme?

Mufele care vin la hard sunt SATA, iar cele pentru DVD-RW ATA o_O.

Dau fundita, promit! happy

Da-ti un raspuns bun, sa nu vin cu extinctorul!laughing))

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pe o interfață IDE poți lega două dispozitive (HDD, CD, DVD, Streamer etc.) Așadar, dacă scoți cablul IDE din DVD poți lega două HDD cu el (sau cu altul având trei mufe dacă al tău e cumva doar cu două).
DVD poți lua și unul extern, pe USB.
Dacă mai ai nevoie și pentru celelalte, există convertoare USB -> IDE sau chiar SATA -> IDE. Caută pe Okazii.ro și găsești sigur!

| suffarstar a răspuns:

Da,merge. Parerea mea e ca mai bine schimbi cele 4 ATA cu un S-ATA, daca ai posibilitatea... Eu, personal, am asa : un hdd S-ATA de 250 gb si pe un conector ATA un hdd de 300 si un DWD. Sincer,nu stiu cum, dar imi merge perfect, imi permite si carcasa ca altfel nu imi ajungea conectorul ATA, fiind prea scurt. Poti incerca si tu sa pui pe acelasi conector ATA si hdd -ul si DWD -ul, vezi daca merge.

Răspuns utilizator avertizat