| Alextpuro a întrebat:

am o unitate veche (7 ani) si vreau sa-mi iau una noua desi nu cred ca are rost sa-i fac upgrade... in fine as vrea sa-mi propuneti o configuratie pana in 2000 de lei ( precizez ca vreau sa imi folosesc pc-ul pentru gaming si ma intrebam daca as mai putea folosi ceva de la vechea unitate).

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Un exemplu ar fi așa ceva:
>Placă de bază Gigabyte GA-F2A75M-HD2, Socket FM2, 2x DDR3, mATX
>Procesor AMD Athlon II X4 750K 3. 4GHz, Socket FM2, Box
>Memorie Corsair DDR3, 8GB, 1333Mhz, KIT 2x4GB
>Placa video Gigabyte GV-N430-1GI,GeForce GT430 1GB DDR3 128-biți
>Hard disk Western Digital Caviar Blue KX 250GB, SATA3, 7200rpm, 16MB
>Unitate optică LG GH24NS95, 24x DVD-RW, Bulk, Negru
>Carcasă Floston Genesis, Mid Tower Atx, Fara sursa, neagră
>Sursă Floston FL500, ATX, 500W
(sursa: www.vexio.ro)
Cost total.Maxim 1900 RON, TVA inclus și costurile de livrare incluse.Sistemul va ajunge acasă la tine în 24 de ore în zile lucrătoare, gata asamblat și pregătit de instalarea sistemului de operare
De asemenea dacă vrei poți folosi de pe sistemul vechi așa:Unitatea optică, Carcasa și Hard discul(ca spațiu de stocare auxiliar).
Upgrade ar merita dacă sistemul suportă upgrade, dar trebuie să știu ce placă de bază ai, ca ramii bnuiesc că îs DDR2.
Și eu am un sistem mai vechi custom made în 2008, ce are placă de bază ECS ce suportă 16 Gb maxim RAM și procesoare amd Phenom X4, pe Am2, dar cu un upgrade la BIOS(ceea ce i-am și făcut că acum are un Athlon II x2 pe AM3) merg și cele pe AM3.La fel și sisemul tău poate suporta upgrade destul de binșor, dacă ai o placă de bază pe măsură.
Succes

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ia pe piese dar nu o panarama de sistem ca cel recomandat de cel cu raspunsul castigator.
A pus o placa video praf, cpu mai salb decat o sa iti arat mai jos, hdd micut(eu am pus cu capacitae dubla si aceleasi viteze). AM pus o palca video forarte peformanta, care sterge pe jos cu ce a pus el. Placa video conteaza enorm intr-un sistem, mai ales daca il vrei pentru jocuri. Am lasat doar 4gb ram deoarece depasea bugetul. roicum, poti sa adaugi oricand inca 2/4/8/schimb de 8+8 pentru a avea 6/8/12/16gb ram.
http://bit.ly/1lZLGzM + http://bit.ly/132oyYj (Adaugi si asamblarea in cos ca sa primesti sistemul acasa gata asamblat).
Din vechea unitate, tinand cont ca are tatia ani, poate doar carcasa sa o mai pastrezi, ca in rest... tot afara(dar nici carcasa daca nu e bine ventilata).

| DeyCj a răspuns (pentru sltlp):

La fel e cu orice cmponentă.Nu cantitatea contează ci calitatea.Degeaba îi pui la on un HDD de 1 Tb Samsung sau Toshiba, că o să deie cu el după tine(vb vine), de bun ce îi. așa îi și cu placa grafică. Poți adăuga una mai bună când vrei si ai bani. Ceea ce i-am recomandat sunt componentele ce erau disponibile la furnizor în ziua respectivă. Asta la o căutare de 5 minute, ca exemplu pur informativ, configurație ce se poate modifica cum vrei și când vrei, mai ales dacă se hotărăște sa meargă pe schema recomandată și când apar componentele mai bune în stoc se vor adăuga la configurație cele mai ok si care să nu depăsească bugetu omului. Taxele de livrare, TVA-ul și cele de asamblare precis nu le-ai calculat.Și alea intră în bugetu omului, nu numai hardware-ul.

| sltlp a răspuns (pentru DeyCj):

Da, la o catare de la un magazin pe care il lauzi, de care nu am auzit in viata mea, care ar putea sa dispara ziua urmatoare si saracul om ramane cu nimic daca ii crapa o componente.
Nu ma, nu conteaza, cand poti sa pui mai mult, acelasi producator din ~ aceeasi serie(WD blue). Si de ce naibii sa dea bani pe 999 de placi proaste recomadnate de tine cand poate sa ia una care STEGE efectiv pe jos cu prastia aia de gt 430.
Nu trebuie sa calucez eu nici un tva daca gandesti putin, deoarece unde am recomadnat eu tva-ul este inclus in pret. Ce prostie, sa mai calcuez eu separat tva-ul, ca aia care au site-ul si baza de date sunt destul de batuti in cap sa nu stie sa includa tva-ul in pret. Si nu ma intereseaza stocul magazinului. Un magazin serios are mereu componente asigurate in stocul furmizorilor sau chiar in propriul stoc.
Taxele de livrare si resul nu conteaza. Cu tot cu asamblare, livrare, tva daca vrei tu si tot ce trebuie, la ce am recomandat eu, se ridica la 2.127, 34 RON. Omul daca vrea un lucru bun o sa dea 100 lei in plus, ca nu moare, mai ales ca asa ceva nu iei la fiecare saptamana...
Vreau sa imi gasesti macar un punct la care sistemul tau e mai bun. Memoria ram se poate adauga mai tarziu... Sau sarind peste, vreau sa imi demonstrezi ca sistemul ala se ridica macar la jumatate din performante la ce am recomandat eu. Dar nu o sa ai cum...

| ElektroBoom a răspuns:

Din unitatea veche poti sa folosesti dvd-r (daca ai) carcasa daca este in stare buna si sursa daca este destul de puternica (minim 400W), ceea ce nu prea cred. Poti sa te duci la un centru si sa le spui acolo in ce buget te aflii si sa iti faca o configuratie cat mai buna in acei bani.in acei bani poti sa iti iei un calculator cu procesor i5, 4 gb ram si o placa video decenta

| Vasy1999 a răspuns (pentru ElektroBoom):

Tin sa te corectez happy cu 2000 lei poti lua un pc cu un pricesor i5 8gb ram si hard de 1tb

| Darius_2286 a răspuns (pentru Vasy1999):

Si placa video? Cel mai important ar fi placa video. Dar cum a spus si ElektroBoom mergi la un centru care se ocupa cu calculatoare si asta e. La fel am procedat si eu. Am avut un buget de 1500 lei, si mi-am luat un procesor de 3.4 i3, hard disck 500 gb, 4 gb ram, si o placa video de 1 gb. Deci sper ca ti-ai facut o idee big grin!