| Gax97 a întrebat:

Am pe PC Windows 7 Ultimate și Microsoft Office Professional Edition 2003 SP3 dar aș vrea să instalez Microsoft Office 2010.

Întrebarea mea este dacă pot avea și utiliza Office 2003 și 2010 pe același PC și în același timp?! Pot fi instalate amândouă pe același PC? Pot instala pe calculator mai multe suite de programe Office? Pot funcționa separat și le pot utiliza pe amândouă? Aș vrea să le păstrez pe ambele dacă se poate.

Vă rog ajutați-mă!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai nevoie de 2 Office separat (cu toate ca nu vad sensul), atunci instaleaza Libre Office sau Apache OpenOffice.
Ambele au multe functii si sunt mai practice decat MS Office 10.
In plus exista si versiuni portabile a Libre Office:
https://www.libreoffice.org/download/portable-versions

| Gizăz a răspuns:

Nu, nu merge. Trebuie sa dezinstalezi versiunea pe care o ai. Altfel nu merge sau oricum isi da upgrade. Ca sa faci cum vrei tu trebuie sa pui alt Windows pe langa ala, sa faci dublu boot. De exemplu lasi 7 cu Office 2010 si faci un dublu boot cu un XP si Office 2003.

Daca nu vrei dublu boot, atunci instalezi un Virtual Box in care sa pui un XP si sa instalezi Office 2003 in acel XP. Dar asa merge mai greu si oricum te complici.

| Wr3nch a răspuns:

Ca sa stii ceva concret le poti instala pe toate 3 fara nici o problema. Eu am si 2003 si 2007 si 2010, il aleg pe care il vreau din meniu si merg fara probleme laughing

| ziftode a răspuns:

In teorie DA, am incercat asa ceva
si cine a intrebat "de ce"
PENTRU CA NU E ACELASI OFFICE
a fost o diferenta foarte semnificativa in interfata si modul cum se folosete MS office intre 2003 si 2007, iar eu tin minte ca am instalat binemercic pe vremea aia si mergeau amandoua

insa nu garantez, e foarte veche ideea, iar tu ar trebui sa renunti cu brio la 2003 si sa inveti 2007 sau mai sus (nu sunt mari diferente de interfata pana la 2016 si 0ffice365 sau cum se numeste ala "inchiriat" on-line), chiar motivul pentru care sunt sigur ca esti obligat e faptul ca nu poti deschide documente de office 2007 sau mai sus pe office 2003

morala: NU TE MAI AGATA DE TRECUT tongue

| Algo098 a răspuns:

Merg instalate si folosite mai multe variante.