| BCosmin14 a întrebat:

Am pierdut toate fisierele din laptop cand am trecut de la Windows 7 la Ubuntu sad As putea sa le recuperez cumva? Cand am instalat Ubuntu am selectat sa nu imi mearga in paralel cu Windows 7...si totul s-a dus dra*u!

5 răspunsuri:
| LilGh0st a răspuns:

N-ai avut partitionat spatiul pe hard? Cea mai mare prostie happy
Daca il aveai partitionat, n-ai pierdut datele decat de pe partitia cu sistemul de operare.
Trebuie doar sa montezi cealalta partite si ai sa gasesti acolo toate fisierele.

| BCosmin14 explică (pentru LilGh0st):

Si cum montez cealalta partitie?

| BCosmin14 explică (pentru LilGh0st):

Cum montez partitia "D" (in cazul meu)?

| LilGh0st a răspuns (pentru BCosmin14):

Ubuntu nu e facut sa monteze toate partitiile la pornire. Pentru a gasi fisierele, trebuie sa intri in file explorer (icon-ul dosar din Unity bar) si acolo vei gasi partitiile. Nu o sa apara ca in Windows cu denumirile C, D, E ci cu marimea lor (de exemplu: 750 Gb filesystem). Daca dai un click pe partitie, o va monta si vei putea accesa toate fisierele si in olus o sa apara o scurtatura pe desktop. Poti cauta pe google cum sa procedezi sa monteze toate partitiile automat la pornire.