| anonim_4396 a întrebat:

Am pus o intrebare inainte despre cum sa sterg WannaCry din calculatorul unui client. Nu era WannaCry,era un grup mare de virusi care se masca ca WannaCry. Au afectat tot sistemul Wireless, a intrat in calculatoare prin rutere.Stergea tot ce gasea. Am oprit ruterele si nu mai stergea tot ce prindea prin calculator. Ruterele au butoane de reset, daca le resetam o sa dispara grupul de virusi sau trebuie sa cumpar alte rutere?

3 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Vad ca ai sters intrebarea nterioara. Dar tu esti la un service PC si ne intrebi pe noi, eventualii tai clienti, ce ai de facut? Ma rog sa nu dau peste un "specialist" ca tine! Din moment ce este afectat tot sistemul, si nu ii poti inlatura cu programe antivirus, solutia este reinstalarea Windows. Cu riscul clientului de a pierde unele date nesalvate.

| ziftode a răspuns:

ROTFL, ROTFL, chiar nu mai pot
calculator virusat si il connectezi la reteaua locala?!?!?!?!?!?
ESTI DUS CU PLUTA, SERIOS, FOARTE SERIOS!

esti DE O INCOMPETENTA CRASA, nu ai auzit in viata ta ca un virus se poate multiplica pe reteaua locala?!? unde nu are nici o limitare serioasa

nu stiu cine esti tu in firma aia si ce firma e aia, dar l-as da afara pe "angajatul de la IT" cu suturi in kur si i-as face reclamatie penala la politie/l-as da in judecata pentru incompetenta care a dus la distrugere, insa presupun sincer ca e var, un frate, sau alt nepotism cu patronul, daca tineti asa o otreapa de "specialist"

1. poti sa dai cu ciocanul in router si virusii care au ajuns deja in calculator or sa continue sa "stearga"
2. nu cred ca sterg, cred ca encripteaza, TOT CE PRIND, dar cum nu ai de gand sa platesti rascumpararea (eu unul nu as plati, pentru ca e foarte probabil sa platesti si sa nu iti decripteze nimic), atunci e ca si cum ar sterge
3. pe vechiul thread, ai primit niste link-uri cu how to si tool-uri de, decriptare, de ce nu pui "angajatul de la IT" sa isi faca "meseria" ca tot i s-a dat mura in gura?!? asta in speranta ca te ajuta (unele ransomware pot fi decriptate de antivirus, ALTELE NU, si depind de nume dar si de versiunea de virus, adica daca primele versiuni puteau fi curatate/decriptate pentru ca aveau bug-uri, cei care au facut virusul au evoluat si au corectat bug-urile)
4. ANGAJEAZA UN SPECIALIST REAL, macar pentru "incident", si, speri din tot sufletul ca 1. te rezolva si 2. iti ia mai putin decat ii ceri lu' nenea care a venit cu calculatorul la reparat!
5. daca nu te rezolva, poti sa iti iei adio la toate datele din firma... FELICITARI!

| niko23 a răspuns:

Am patit si eu asa pcul mergea greoi cand aveam semnal tare pe cablu dupa aia numai aveam pe cablu si aveam numai wriles la reuter ma refer am dat scanare cu avast ami arata ceva de wanna cry, pana la urma am dat reset la reuter, am schimbat windous, si acum merge bine