| Grigore_Laurentiu_1998 a întrebat:

am realizat un amplificator audio cu 2xtda7294 si merge fara probleme.Il alimentez cu tensiunea de 2x28vcc,iar pentru filtrare am pus 2 condensatori de 25v la 2200uf, intrebarea mea este:mai am inca 2 condensatori de 25v, dar unul de 2200uf iar celalalt de 1000uf, ii pot pune in paralel cu ceilalti 2?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Cum sa pui nene condensatori de 25 V la 28 V cand orice condensator electrolitic se pune la dublul tensiunii de alimentare...
Sa vezi bubuieli! Pui de 4700 micro la 50V, nu 2200!

| Grigore_Laurentiu_1998 explică (pentru K0sti):

Nu am avut de unde sa fac rost de condensatori la voltaj mai mare de 25v, functioneaza ampliful de vreo 6 luni si nu am avut probleme... Daca as pune conzi mai mari, ar influenta sunetul(s-ar reduce din distorsiuni?)

| K0sti a răspuns (pentru Grigore_Laurentiu_1998):

Teoretic da...
Cum nu ai avut de unde, sunt magazinele de electronice pline de condensatori...