| anonim_4396 a întrebat:

Am scris un document txt in google drive. Cum fac sa il vizualizez si sa obtin link-ul gen "google. drive/document%viewer" ca sa il pot trimite link-ul cuiva si sa vizualizeze documentul (fara sa ii poata aduce modificari) Multumesc!

1 răspuns:
| dorikut a răspuns:

Varianta 1 - Nu te interesează modul de afișare:

Dai click pe Permite Accesul (din dreapta sus), apoi pe „Obține un link" și alegi „Oricine poate vizualiza".

Varianta 2 - Vrei exact același aspect, de la Document Viewer:

Mergi la Fișier -> Salvare ca și descarci fișierul ca PDF, apoi îl încarci pe drive.google.com și obții un link pentru el, de pe drive.

Dezavantajul variantei 2 este că fișierul nu poate fi editat.

Varianta 3 (doar dacă ai un site):

Pui documentul la tine pe site în format docx sau pdf, apoi folosești Google Document Viewer pentru afișare.

Succes! happy