| vladoctavianyt a întrebat:

Salut TPU, am și eu o întrebare deci internetul de la routerul meu nu merge pe telefon adică când ma conectez zice „fără aces internet" și ciudat e ca pe alte dispozitive merge dacă cineva ma poate ajuta va rog

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Sterge conexiunea care nu functioneaza de pe lista.
2. Apropie-te cu telefonul de router la 1m distanta.
3. Conecteaza-te pe router din nou, cu PAROLA EXACTA (atentie la litere minuscule si majuscule! ).
4. Daca conectarea s-a realizat ("Conected") atunci va functiona internet-ul.
Daca sta in asteptare si nu se conecteaza, atunci incepi procedura (1-4) din nou.

In cazul ca nu functioneaza nicicum:
- verifica daca te-ai conectat la router-ul tau (si nu la careva vecin happy )
- verifica telefonul la un alt router, cunoscut, preferabil unde nu sunt si alte spot-uri pe lista semnalelor wi-fi.
Daca nici asa nu se conecteaza, atunci apeleaza la ajutorul unui service.
Daca asa se conecteaza, atunci mergi iarasi acasa la router-ul tau si verifica atent unde- si cum te conectezi (1-4).

| Zuzu1991 a răspuns:

"pe alte dispozitive merge"
*alte* alea sunt wireless?
si routerul meu din cand in cand "SE PH00TE" pe wireless si trebuie sa il scot din priza si sa il bag la loc, si am un router care a fost scump in rautate la vremea lui
in schimb toate care au fir nu au nici pe dracu' pentru ca sunt cu totul si cu totul alta idee de tehnologie (rodata de 45+ de ani, fata de wireless care abia are vreo 20+ si alea de mila si de sila pana acum cam 15 ani)