| HeadGeneral a întrebat:

,am si eu o intrebare,pot da net din a doua placa de retea unui router,am un aparat de la digi,un fel de router doar ca nu are wirlles si in el intra fibra optica, problema e ca merge doar mufa de la lan 1, cand bag in celelalte lanuri imi spune ca nu am net.Pana acum am bagat acel fir in routerul meu iar din router in pc.Viteza este foarte scazuta,eu as vrea sa bag acel fir din routerul digi in pc,iar in a doua placa de retea sa bag un fir de net care intra in router in mufa aceea wan,si sa il partajez,problema este ca am dat partajare dar atunci cand pornesc partajarea imi apare retea neindetificata si de la router nu primesc net, va rog ajutati-ma!, !

2 răspunsuri:
| Macovei_Lucian_1996 a răspuns:

Partajarea prin placă de rețea presupune ca PC-ul să stea deschis non stop pentru a avea o conexiune wireless, astfel pot spune că e optim să conectezi LAN-ul la router, totuși dacă viteza e limitată față de conexiune directă vezi setările routerului să nu limiteze viteza, sau mai încearcă să resetezi routerul wireless la setările din fabrică (este un buton sub carcasă în dreptul căruia scrie RESET și îl poți apăsa cu o tijă sau un ac)

| HeadGeneral explică (pentru Macovei_Lucian_1996):

Stiu ca trebuie sa tin pc-ul deschis, dar chestia e ca daca il bag firul de net din routerul cumparat in pc scade viteza exagerat de mult adica am 20mbps iar cand bag firul de net direct din routerul digi in pc imi creste la 400mbps,adica ceva exagerat de mult, eu vreau pur si simplu sa bag firul de net din aparatul digi in pc, iar in a doua placa de retea sa bag alt fir de net care sa vina in router si sa ii dea net, de obicei am nevoie doar cand il tin deschis, ma poti ajuta?