| kwx a întrebat:

pot sa imi instalez windows 8 pe 1 gb ram? si mentionez ca nu folosesc pc pentru jocuri...doar mess facebook si muzica

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cu 1 GB de ram poti instala windows 8 dar pe 32 de biti.Pentru a instala windows 8 pe 64 de biti ai nevoie de 2 GB de ram.De asemenea mai iti trebuie ca procesorul sa aiba cel putin 1 GHz, placa video cu direct X9 iar spatiul pe hard cred ca nu se pune problema ca ai.Nu stiu de ce lumea spune GO pentru ca informatia se masoara in bit.Deci corect se spune GB.Chiar de ai placa video mare sa zic daca nu are direct x cit trebuie windowsul se poate instala dar nu poti seta rezolutia.Deci afli ce ai tu si dupa vezi.Dar fara sa vezi poti incepe instalarea la windows 8 si daca tu nu ai ce iti trebuie pe calculator nu pleaca, te anunta ca CD nu este pentru calc tau.Eu am incercat sa pun wiondows 8 pe 32 de biti pe calc meu care suporta doar 64 de biti, am pus Cd si nu a plecat mi-a dat mesaj sa pun alt Cd ca ala nu este care trebuie.

| taken a răspuns:

Dacă doriți să rulați Windows 8 pe PC, iată de ce aveți nevoie:

Procesor: 1 gigahertz (GHz) sau mai rapid cu suport pentru PAE, NX și SSE2

RAM: 1 gigaoctet (GO) (pentru 32 de biți) sau 2 GO (pentru 64 de biți)

Spațiu pe hard disk: 16 GO (pentru 32 de biți) sau 20 GO (pentru 64 de biți)

Placă video: Dispozitiv grafic Microsoft DirectX 9 cu driver WDDM
http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows-8/system-requirements