| KLiNK a întrebat:

Am si eu o mica intrebare: Momentan am o placa video AMD Radeon HD 4350. Vreau sa o inlocuiesc cu Nvidia Geforce 8600 GT. Avantajele lui Nvidia fata de placa mea Radeon sunt considerabile. Dar Nvidia are 256mb memorie, iar Radeon-ul meu are 512. Memoria va incetini placa video? Conteaza?
Tin sa mentionez ca vreau sa joc GTA 4, GRID, DiRT, jocuri pe care le joc si pe placa aceasta dar in rezolutii mici.
Dupa cum am spus, memoria mai mica va incetini placa video pe care am sa o iau?

Răspuns Câştigător
| KissAndor a răspuns:

Salut. Sper ca stii bine ca nu numai acei Mb conteaza, m-ai sunt si multi alti factori care contribuie la performante cum ar fi latimea de banda, frecvena etc. deci sa incelegi ia in considerare si acea descriere gddr2-3-5, cat biti are si in unele cazuri si slotul. Nu-ti recomand sa joci GTA4 cu acele placi video nici macar pe Low si pe rezolutii minime pentru ca risti sa le arzi in orice moment, in rest daca vrei sa schimbi placa video eu iti recomand sa-ti iei ceva care sa fie pe acelasi balanta cu proceosrul ca sa poti scoate maximul din acea unitate si sa te joci jocuri care iti merg lejer daca nu aduna bani si ia-ti un sistem complet nou. Numai bine.

| KLiNK explică (pentru KissAndor):

Stiu de acei factori. Oricum GTA 4 este mai mult CPU intensive decat GPU. Procesorul meu este un Pentium 4 HT de 3. 0ghz. Ce placa video mi-ai recomanda?

| Gizăz a răspuns (pentru KLiNK):

La bani acceptabili, asta:

http://www.emag.ro/......DDS4QBBBM/

| Romb3r a răspuns (pentru Gizăz):

Da ba, sa ia o placa a carei memorii nici n-o foloseste in total.Pentru GTA 4 o placa cu 512 MB si latime de banda de minim 30 de GB este de ajuns.

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Tu vrei să joci GTA 4 cu 256 mb? rolling on the floor

| Romb3r a răspuns:

Stiai ca memoria mai mare ajuta la afisarea rezolutiilor mai mari, nu:D? Deci, daca vrei sa joci GTA 4 iti recomand asta(e la mana a doua):http://www.okazii.ro/......a167483485