| gabyBelceanu a întrebat:

Am și eu o problema cu niste căști de Samsung S7.Sunetul se aude foarte bine prin partea asta a castii https://imgur.com/a/RvxnR2w și nu prin cealaltă.Dai funda celui ce ma lămurește!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Trebuie sa inversezi castile intre urechi. Daca sunetul bun se muta in celalalte parte, iar celalalt se aude mai slab, atunci treci la punctul 2, altfel ai problema cu urechea unde auzi mai slab (probabil "ceara")

2. Daca casca "slaba" se aude, dar incet, atunci treci la punctul 3, iar daca nu se aude deloc, atunci este defecta si trebuie schimbata.

3. Daca casca slaba se aude doar mai incet, inseamna ca s-a apasat (probabil cu "ceara" din urechi) orificiul din varful care se baga in ureche. Cel mai des se poate destupa cu varful unui ac de gamalie sau de cusut.

4. Daca destuparea cu ac nu este suficienta, atunci se demonteaza capacul de plastic (varful castii), se curata interiorul si orificiul cu o carpa moale si uscata, dupa care se monteaza la loc.

Succes!winking

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Puțin cerumen obturează orificiul acustic

| Caba_Ciprian_2000 a răspuns:

Uita-te sa vezi daca sunt curate gaurile pe unde iese muzica
Daca sunt curate atunci este din cauza difuzorului pentru ca are magnet si atrage impuritati