| BlackAngel29 a întrebat:

Am si eu o problema cu o baterie portabila.
Cand o conectez la telefonul meu, incarca in jur de 20 de secunde, apoi se opreste si iar se incarca timp de 20 de secunde. Ce are? Abia am achizitionat-o si am incarcat-o.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la un service sa-ti masoare bateriile si sa verifice incarcarea.

| LinxCont a răspuns:

Poate merge mai bine cu alt cablu de incarcare. Cu cablul acela scurt de la bateria externa se poate incarca doar bateria, dar alte dispozitive pot sa nu se incarce.
Cablul cu care vine bateria de obicei are numai cele 2 fire de curent, nu le are si pe cele 2 de date si telefonul poate sa nu se incarce sau sa o faca la un curent mic de 100mA in cateva zeci de ore.
Daca asta e problema (cablul e cu 2 fire), atunci cu un cablu usb normal (care are toate cele 4 fire, 2 de curent si 2 de date, cu care se conecteaza telefonul la calculator), ar trebui sa mearga bine.
(Mie nu mi se incarca deloc telefonul cu cablul cu 2 fire, desi imi arata ca e conectat la sursa de curent - depinde si de modelul telefonului, dar daca folosesc un cablu normal, incarcarea e la fel ca dela priza, acelasi curent)

| tpuuser999 a răspuns:

Daca telefonul nu trage suficient de mult curent, sau daca bateria/telefonul nu suporta modul potrivit de incarcare (telefonul simuleaza o rezistenta peste pinii de date, ca sa ceara mai mult curent), atunci bateria crede ca e neconectata si se opreste.
Sau bateria e stricata... dar de obicei e o problema de compatibilitate, pana nu incerci cu un alt Samsung S4/S6/S7 sau un iPhone nu poti sa stii.

| darkwisper a răspuns:

Am intampinat si eu acest "fenomen" la mine este invertorul de la baterie. Recomandarea mea, desfa bateria cu grija, scoate celula, si arunca restul, carcasa si circuitul.
Celulele merita salvate, poti face multe cu acele celule.
Spor la distrugere!

| JackBoston a răspuns:

Vezi poate e o problema la mufa aia de conectare, poate nu face atingere. Ori cablul e de vina, ori bateria.una din ele e sigur