| Schiopu_Seby_1996 a întrebat:

Salut TPU,am si eu o problema cu o folie de sticla,a prins praf si fire de par, le-am indepartat si cand sa o pun pe telefon,mai are niste bule mici, ce pot sa ii fac? Este cumparata de pe net.Dau funda, multumesc.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din pacate nu prea mai ai ce face. Cand se pune folia, se curata ecranul perfect cu o solutie speciala sau servetelele (carpele) puse de ei care sunt umede. Apoi se desprinde folia suplimentara si se lipeste cea principala de telefon. Daca ai facut altfel si ai atins partea de lipit a foliei acesta nu va mai tine ca lumea. Ori o folosesti asa cum este, ori o arunci si iei alta!
Uita-te si aici: https://www.youtube.com/watch?v=iavy9wKnvfg

Bula
| Bula a răspuns:

Praful si firele de par s-au depus pe folie fiindca s-a incarcat electrostatic. Se pot sterge cu o laveta antistatica sau chiar si cu o carpa foarte moale (care nu contine fibre sintetice), eventual umezit cu putin alcool (izopropilic).
Bulele de aer apar daca folia nueste montata corect.

| danbnz a răspuns:

Nu ai aplicat-o bine.
Jos cu ea si alta.