| Cristian_George_1998 a întrebat:

am si eu o problema cu PC-ul.
De vreo doua zile calculatorul incepe sa se blocheze, sa ma joc 5 minute si sa mearga dupa aceea vreo 5 secunde greu rau de tot dupa aceea isi revine. Am dus calculatorul in service acum 2 luni pentru ca s-a stricat placa video(acum am schimbat-o) si mi s-a spus ca o parte din placa de baza este arsa. Ma gandesc ca asta e problema. Acum o saptamana l-am dus din nou pentru ca porneam calculatorul dar pe imagine nu mai aparea nimic. Mi-a schimbat placa video si mi-au reinstalat biosul din placa de baza. Acum nu stiu ce problema o fi dar am 3 GB de ram dar calculatorul imi vede doar 2GB(am reinstalat windows-ul de 2 ori cu windowsuri diferite si acelasi rezultat). Am ca placa de baza AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4000+, placa de baza Nvidia Geforce 210 varianta pe 1024 M. Va rog din tot sufletul sa va spuneti parerea pentru ca in service mi-l repara doar pentru o luna-doua.

2 răspunsuri:
| Osirius a răspuns:

Biosul nu se reinstaleaza, doar se rescrie (putin probabil sa fi facut asa ceva) sau se updateaza. De unde stii ca ai 3gb RAM? Esti sigur ca n-ai fost talharit de 1gb? laughing
Placa de baza AMD Athlon? ala e procesorul. Placa de baza Nvidia? aia e placa video. Pai daca oamenii au spus ca placa de baza e cu problema, de ce nu ai inlocuit-o? Gasesti SH si cu 50 de lei, ca e platforma veche de 10 ani.

| Cristian_George_1998 explică (pentru Osirius):

M-am uitat si la placutele de ram si am o placuta de 1 gb si una de 2, dar aia de 1 gb am schimbat-o cu alta si acelasi rezultat. Cred ca singura solutie e sa schimb placa de baza ca cica e o parte din ea arsa.