| IONNUT1998 a întrebat:

Am şi eu o problemă cu placa video:
nu am bani pentru a cumpăra alta nouă aşa că vreau să încerc să o repar eu singur.
Când pornesc pc-ul se vede cu artefacte, când mă uit la videoclipuri se văd cu nişte dungi albastre dar nu aşa rău, nu merge să mă joc şi nici să instalez drivere-le pentru placa video.
Placa video este Nvidia GeForce de 256Mb.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Singurul lucru ce-l poti face este sa inlocuiesti condensatorii electrolitici. Ce slot are placa ta?

| IONNUT1998 explică (pentru Salontanul):

1. Condesatori nu sunt deteliorati.
2. cum adica ce slot are placa mea?
Nu inteleg, daca ai putea sa fi mai explicit

| Salontanul a răspuns (pentru IONNUT1998):

Gaura in care bagi o placa si partea cu care o bagi se numesc sloturi. Ele sunt de tip AGP, PCI, PCI-e, etc. Daca nu stii spune-mi denumirea completa a placii. Trebuie sa mai aiba ceva cifre si litere. Deasemenea. marimea (capacitatea).

| IONNUT1998 explică (pentru Salontanul):

Stiam care e slotul de pe placa de baza dar nu stiam ca la placile nVIDIA sloturile sunt diferite.
Placa este: NVIDIA GIGABYTE GV-NX85T256HP

| IONNUT1998 explică (pentru Salontanul):

Stiam care este slotul de pe placa de baza doar ca nu stiam ca placile nVIDIA au sloturi diferite.
Placa este: NVIDIA GIGABYTE GV-NX85T256HP.
Tipul slotului cred ca este asta: M2N-E, nu sunt sigur.
Multumesc ca incerci sa ma ajuti!

| Salontanul a răspuns (pentru IONNUT1998):

Nu. Tipul slotului este PCI-e. Placa este GDDR2 cu 256 Mb si latime de banda de 128 bit. De reparat nu se poate repara. Este prea compacta. Am vazut poza ei undeva.
Mai este o solutie: nu ai cumva o iesire VGA pe placa de baza? daca da poti sa cuplezi acolo cablul care vine de la monitor. Pentru orice eventualitate uita-te pe placa video si compara cu ce ai pe computer. Uite si un link: http://fancumparaturi.ro/......-mama.html
In final, daca te razgandesti si poate ai bani iti pot da o placa video tot GDDR 2 dar de 512 Mb la 80 lei. Este, garantat, in stare de functionare.