| HeadGeneral a întrebat:

, Am si eu o problema cu telefonul (Samsung Galaxy S7) atunci când fac poze si am lumina doar dintr-un singur ungi si imi îndrept telefonul în acea parte mai luminoasă decât celelalte imi apar puncte verzi si rosi si dungi verzi pe ecran.Am telefonul de 1 zi si nu stiu ce pot face, camera este curățată dar tot se vad acei pixeli si sunt foarte deranjați!

Răspuns Câştigător
| Nonameagain a răspuns:

Acele "pete" apar din cauza luminii. Nici o fotografie nu se face impotriva luminii. La aparatele foto exista filtre pentru asa ceva. Tu, cu telefonul, nu vei putea face fotografii cu sursa de lumina in fata.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu inteleg, de ce vreti sa faceti un magar sa zboare, in loc sa luati avionul?
Un telefon este facut pentru COMUNICARE si nu pentru media. Functiile de fotografiere, filmare, inregistrare sunet sunt doar dotari de necesitate, cand vrei sa inregistrezi un eveniment ocazional si n-ai aparat mai adecvat, dedicat, la indemana.
Asa cum nici un film nu se vede bine pe un telefon, e mult mai bun un televizor cu ecran mult mai mare, nici camera unui telefon nu face poze sau filmare de calitatea unei camere dedicate de pret asemanator!
Daca vrei sa faci fotografii si filmari bune, iti cumperi un telefon ieftin si bun pentru CONVORBIRI, iar pentru foto si film poti cumpara camere excelente, muuuult mai performante, cu pretul diferenta.

| HeadGeneral explică (pentru Bula):

Camera E Ok, Am Aflat Recent Ca sunt niște senzori care nu te lasa sa faci poza contra luminii

| Bula a răspuns (pentru HeadGeneral):

Nu sunt senzori speciale, este insusi cip-ul senzor care preia imaginea, iar la lumina puternica se limiteaza curentul maxim, iarrestul imaginii se inchide in functie de lumina ceea mai puternica, ca si cum n-ar fi suficienta lumina, devenind zgomotos.
La camere foto exista functie care atenueaza aceea diferenta, iar limitarea se face pe doar pe partea intens luminoasa, restul imaginii fiind tratat separat. Acesta se face cu un procesor si program dedicat, care se ocupa de prelucrarea intregii imagini capturate, in mod inteligent (functia de prelucrare in caz de iluminare din fata).