| Dibullets a întrebat:

am si eu o problema cu un laptop, cand bag camera web cu usb in el se blocheaza de tot efectiv numai pot sa fac nimic dupa trebuie sa-l inchid si sa-l reaprind, de ce face asa oare?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Inainte de a incerca ceea ce am de gand sa-ti scriu, fa-ti un punct in System Restore in caz ca ceva va merge prost.

Deci, iei textul de mai jos, si-l copii in Notepad, si acel fisier il salvezi sub denumirea de FIX.reg si-l salvezi pe desktop.

REGEDIT4
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment]"DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES"="1"

Deschizi fisierul respectiv si apesi pe Yes. Faci, practic, toti pasii ce ti-i va cere.

Dupa asta faci urmatorii pasi:
- scoate toate USB-urile din toate porturile din laptop
- deschide Device Manager (My Computer -> Properties -> Device Manager (sus in stanga)
- View -> Show Hidden Devices
- dezactiveaza toate dispozitivele de sub USB Controllers, Disk Drives (care stii ca nu sunt prezente) si de sub Storage Volumes (in caz ca-ti cere sa dai restart refuza cererea pana cand termini; daca ceva de la Storgae Volume nu vrea sa se dezinstaleze ignor-o, si treci la urmatoarea)
- daca mai ai niste semne ale intrebarii pe un fundal galben (de obicei triunghiuri) dezinstaleaza-le si pe alea.

Dupa ce ai terminat pasii astia, restarteaza laptop-ul DE 2 ORI, apoi pune-ti camera in USB si vezi daca ti se mai blocheaza.

Si-ti mai atrag atentia in legatura cu ceva: daca ai vreo tastatura / mouse prin USB va trebui sa modific instructiunile si sa lasi destule parti pentru acestea ca sa functioneze. (nu stiu exact ce inseamna ultima parte nici eu, pentru ca nu am intampinat niciodata problema asta cand am mai facut pasii pe alte PC-uri / laptopuri.

Si inca ceva, o faci pe propria raspundere! Poti urma sau nu tutorialul meu, depinde ce preferi, pentru ca eu nu stiu cum s-ar putea comporta laptopul dupa anumiti pasi. Dar eu iti zic ca nu am intalnit niciodata vreo problema, chit ca l-am facut numai de vreo 2 sau 3 ori.

1 răspuns:
| vladv26 a răspuns:

Verifica sa nu ai ceva virusi in laptop