| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Am si eu o problema

Mi-am desfacut tot PC-ul, deci fiecare piesa in parte, le-am curatat bine si cu atentie de praf caci erau pline.
Le-am pus pe toate cap la cap cum era si cum scrie pe carte + ce stiu si eu cateceva in chestiile astea.
Nu am fost sigur cu connectori aia de la carcasa, led, hd, power, etc dar le-am facut cum scrie pe carte, si am luat - firul alb la toti connectori.
Cand am pus cablul la sursa am bagat in priza am aprins sursa si s-a auzit un mic bazait, apoi cand am dat butonul de pornire/oprire de la carcasa s-a auzi o pocnitura, m-am uitat, nu mirosea a ars, am zis ca este un scurt dar nu sunt sigur.
Voi ce-mi sugerati sa fac?
N-am verificat cu aparatul de masura daca primeste curent sau nu

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ori placa de baza, ori sursa. Greu de zis. Incearca pe un alt pc sursa si vezi daca pleaca, daca da, inseamna ca e placa de baza sau altceva.

| TopCom360 a răspuns (pentru sltlp):

OK mersi de raspunsuri
o sa incerc
cand ma duc la dansu deoarece sunt in alta casa eu si el este in alta mai la distanta putin
o sa incerc raspunsul lui srsdani
si la rasp lu ucig... sa intreb pe cineva sa se uite

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Este dificil de depistat ce are fara sa il privesc. Este totusi posibil sa fi pus ceva aiurea si sa ii fi pocnit vreun condensator de pe placa de baza.