| erik20 a întrebat:

Am si eu urmatoarea configuratie si as vrea sa stiu daca pot overclocka procesorul si daca placa de baza mi-ar tine un gtx 650 ti /750 ti etc.

Quad Core Q9400 2.66ghz
4gb ram ddr2 la 332. 5mhz in cpu-z
Nvidia Geforce GT9500 256mb
Sursa de 500w reali. happy
Cooler Aftermarket + 1 ventilator. happy

dau funda desigur. happy Si as vrea sa-mi spuneti pasii pentru OC la procesor si in cat l-as putea duce. happy

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu OC nu merita sa pui sistemul in suprasolicitare si pericol de distrugere.
Mai bine foloseste memorii in regim dual channel si la frecventa mai mare.
Efectul va fi mult mai spectaculos!

| erik20 explică (pentru Bula):

Pai eu as vrea o performanta mai mare... Am 2x2gb,deci e regim dual channel, iar frecventa la memorie daca o maresc, va creste si performanta? Din cate am auzit, procesorul se oc pana la 3.2 pe aer. happy Am un cooler aftermarket, iar in timp ce ma joc cs go, nu cred ca atinge 50 de grade. happy

| Bula a răspuns (pentru erik20):

Studiaza manualul de utilizare a placii de baza, acolo sunt date posibilitatile, capabilitatile tehnice.
Din proprie experienta: 10% marire de viteza nu se simte, doar peste 50%.

| peperonies a răspuns:

De cele mai multe ori nu merta sa faci OC. q9400 ar trebui sa ruleze orice joc cu o placa video decenta. 750ti nu are nevoie de alimentare deci foloseste maxim 75W. esti ok cu oricare din ele.

| Ironwin a răspuns:

Eu cu un cooler de 600 grame si un ventilator de 120mm, am tinut un procesor ca al tau in 3.4 Ghz fara probleme de temperatura, conteaza foarte mult ce fel de placa de baza ai. Nu toate placile de baza suporta un asemenea overclocking. Cum zice si Bula, daca mai bagi un pic de ram (maxim 8 si nu trebuie neaparat dual channel) si schimbi placa video (care este suportata de placa de baza) o sa vezi o mare diferenta.

| Bula a răspuns (pentru Ironwin):

Regimul Dual Channel asigura automat DUBLAREA VITEZEI de lucru al memoriei RAM!
Insa, nu toate placile de baza pot functiona in acest regim.

| erik20 explică (pentru Ironwin):

Deci placa de baza e un asrock g31m p1.9 suporta gtx-urile mentionate te de mine?

| Ironwin a răspuns (pentru Bula):

Ai dreptate, scuze dar este dificil tot timpul sa ne facem intelesi in cateva cuvinte, eu am specificat ca nu trebuie "neaparat" sa fie dual channel. Este un pic dificil si scump sa pui 8GB in dual channel, eu voiam sa spun ca 8GB de ram simplu este foarte bine si suficient pentru configuratia lui (si o sa vada o diferenta mare fata de 4 GB ai lui). Era un sfat pentru el, nu o contrazicere cu tine happy. Vezi prin text este dificil sa transmitem si emotiile sau tonul. Sa ai o zi luminoasa.

| erik20 explică (pentru Ironwin):

Pana la Irma, placa de baza suporta placa video? Uita.te in comm.uri CA SA vezi placa de baza. happy

| Ironwin a răspuns (pentru erik20):

Da, merg fara probleme, totusi nu te "arunca" prea sus pentru ca placa video o sa fie limitata de placa de baza si procesor. Daca cumperi placa de noua din magazin, cel mai bun sfat este sa mergi cu pc-ul la ei sa faci cateva teste cu placile pe care le au pe stoc. Daca nu este posibil asta, incearca sa nu te duci peste gtx *60, de altfel tu ai specificat de seria gtx *50, deci este bine.

| Bula a răspuns (pentru Ironwin):

Ai dreptate.
Totusi, eu prefer mai mult un dual channel de 8Gb decat un calc nou (MB+proc+ram) pentru aceeasi viteza, mai ales pentru jocuri. E mai ieftin, iar ca performanta si stabilitate poate fi chiar mai bun.