| XtremeX a întrebat:

Am sieu o intrebare in legatura cu un laptop Lenovo b590. Il am cam de 3 zile si l-am luat de nou.
Acum... intrebarea ar fi asa:
cand pun cursoru de la mouse pe baterie imi zice asa:
55% disponibil (alimentat, nu se incarca)
Care ar putea fi problema... laptopul e nou nout asa ca nu cred ca bateria ar pute fi stricata, circuitul de incarcare dupa placa de baza sa fie, dar nu cred? voi ce parere aveti? (dau funda) happy mersi mult

Răspuns Câştigător
| claudica2703 a răspuns:

Daca il tii deschis, cu bateria in el si in priza, se formeaza un circut inchis care afecteaza bateria. Deci recomandarea mea, in cunostinta de cauza ar fi ca atunci cand il tii deschis ori il tii deconectat de la priza, ori il tii in priza si fara baterie in el. Chiar daca tendinta generala e de a tine laptopul in priza, deschis si cu bateria in el, e la fel ca si cum ai tine telefonul in acelasi stil in priza mereu. Bateriile de laptop se strica repede daca nu stii sa ai grija de ele. Daca stai acasa intr-o singura camera, foloseste-l ca pe un pc, tine-l in priza, fara baterie. Daca te foiesti dintr-o camera in alta sau pleci de acasa, incarca bateria cu laptopul inchis, sau in stand by si foloseste-l doar cu bateria apoi. happy

2 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Problema este urmatoarea este posibil ca acumulatoru nu nu fie inregula cu el. Sau mai fa o treaba scoate bateria laso asa cam vreo 10 minute pune-o iar la loc bine si baga cablu de alimentare in ea si vezi daca se incarca ok

| trolololo a răspuns:

Fa exact ca aici si o sa se încarce.

http://www.youtube.com/watch?v=Lx62t6qZ34U