| Badaio11 a întrebat:

Am sters fisierele dupa hdd cu dban si dupa reinstalare windows imi apar mai putin giga ca de obicei. In loc de 80 si in bios si dupa instalare windows apar 74. Nu mai pot deschide internetul imi apare o eroare de certificat secure, nu pot instala Adobe flash player ori downloada ceva. calculatorul ramane blocat. Am incercat cu mai multe windowsuri si aceeasi problema. Cine ma poate ajuta? Multumesc!

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Salveaza tot de pe HDD si formateaza-l apoi vezi sa instalezi driver-ele originale sau cel putin sa fi sigur ca le instalezi pe cele bune! Bafta!

| horia2012 a răspuns:

Fa o verificare a HDD de erori.
http://www.partition-tool.com/......e-test.htm
-Vezi ce HDD ai si cauta pe site-ul producatorul un program de formatare completa (sunt gratis).
Il cauti dupa numar -serie-model.
Daca este, stergi absolut tot de pe HDD si faci o formatare "full".

| ursey a răspuns:

Oricum la orice hard nu iti arata cat ai maxim pe el in windows iti arata pe fiecare partitie cu -5% din fiecare partitie formata
problema de nu te poti conecta e de la drivere nu are treaba cu hdd-u

| ursey a răspuns:

Eroarea de certificat secure iti apare in continuu pana faci update la IE la versiunea 8 daca incerci cu XP ca sa iti functioneaze fa update la windows si o sa mearga fara probleme

| Badaio11 explică (pentru ursey):

Am facut update, am instalat mozila ca si browser pentru internet si la fel imi apare eroare de secure certificate. Nu stiu ce sa mai fac. Ma dispera problema asta. Am formatat tot hardul dupa ce am am sters tot. am drivere originale dar nu reusesc sa il fac functionabil. In bios toate setarile sunt in bune.

| ursey a răspuns:

Fa o poza cu eroarea si urco pe un site si da link sa vedem despre ce e vorba

| Badaio11 explică (pentru ursey):

Ca idee, nu folositi programe free pentru stergere fisiere hard. Nu sunt bune de nimic! Am citit pe diverse forumuri din strainatate despre aceste probleme. Multe persoane au luat teapa ca mine. Va strica hdd-ul... O sa incerc sa va urmez pasii cu link-ul lui Horia si mesajul lui Ursey. Poate reusesc, daca nici asa, apelez la unul mai bun ca mine. Problema e de la hard am scos hdd-ul si l-am montat pe alt calculator si aceeasi problema. Acum sa vad cum recuperez cei 6 giga pe care nu ii vede nici in bios, nici la formatare si cum il curat sa il pot recupera... Sper sa reusesc si cu ajutorul vostru. Multumesc frumos!

| ursey a răspuns:

Pentru curatat HDD eu folosesc asta MiniTool Partition Wizard Home Edition
si functioneaza foarte bine sterg partitiile toate si dupa ii dau wipe asa scoate tot ce e pe el il curata full dureaza pana il curata dar se merita il faci ca din fabrica mai este unu Acronis cu ala poti sa il faci direct de pe CD nu trebuie sa-l mai bagi la altcineva in PC
https://www.youtube.com/watch?v=W_SZhBbjt4Q