| Raresh777 a întrebat:

am un calculator cu specificatii slabe, un Dell optiplex 755, procesor core 2 quad q8300, placa video ati radeon hd5450 si 8gb ram ddr2

In jocuri se descurca oribil, in csgo nu prind mai mult de 20 fps pe cele mai slabe setari si ce-a mai slaba rezolutie ( 480p )

Ma gandeam sa fac un overclock la placa video, avand gpu clock 650 ma gandeam ca pot sa il cresc pana la 730 fara probleme! Nu sunt priceput la oc, nu am mai facut vreodata si de asta vreau sa incerc! Cu cat trebuie sa cresc gpu si memory clock-ul asa incat sa mearga mult mai bine si fara probleme!

Optez pentru 730 pe gpu clock si 460 memory clock

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Daca il faci cu MSI Afterburner ar trebui sa fie 700 pe gpu clock si 600 memory clock. Sa verifi temperatura sa nu se incinga prea tare. Totusi, placa e super veche ca ai un pc de birou asa ca diferenta va fi super mica.

| Raresh777 explică (pentru Wr3nch):

Ok mersi, daca optez pentru un gtx? si dau overclock la cpu pana la 3. 0ghz va face o diferenta?

| Wr3nch a răspuns (pentru Raresh777):

La cpu e mai complicat pentru tine de placa de baza. Recomand sa mergi cu unitatea la un service sa vezi ce se poate pune, sa nu dai bani si sa ramai cu un ornamet de birou.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns:

Baga si tu 110 lei in ssd de 240/256gb si merge mai bine pc ul.
https://altex.ro/......00S37240G/

| Balalau95 a răspuns:

Niciodata nu am vazut nici un beneficiu SEMNIFICATIV dupa OC
iar tu ai o configuratie, care in joace e efectiv ANTICA, compul ala ar trebui pus intr-un muzeu daca mai merge dupa 15 ani
ca sa nu mai vorbim ca placa aia video e de nivel mediu, chiar la vremea ei