| anonim_4396 a întrebat:

Am un calculator cu Windows XP SP3(va rog sa nu ma apostrofati pentru alegerea mea), insa am o problema: in desktop, numele icon-urilor(programelor) sunt incluse in niste dreptunghiuri de culoare albastru inchis. Cum pot face sa dispara aceste dreptunghiuri? Aceasta problema nu este periculoasa, insa enervanta. Dau funda pentru solutie!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, probabil că „din construcție" (asta dacă ști că ai furat Xp-ul) a fost modificat ca efectele vizuale să fie dezactivate.
Ca să rezolvi problema intră în:
Click dreapta pe desktop/proprieties
Din fereastra ce apare selectează complex/visual effects
De acolo bifează opțiunea de optimal sau dacă știi că ai un pc mai puțin performant setează Let Windows choice...(ceva de genu, nu mai țin minte exact 100% că nu am mai folosit Xp-ul de vreo 8 ani).De asemenea ca să optimizezi performața efectelor vizuale poți setae fectele vizuale ca mai jos:
https://sites.google.com/site/wndowsuldelaaz/optimizare
Optimizarea asta va face ceea ce dorești, adică e un balans bun între performanță și eliminarea acelor dreptunghiuri.Succes

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil este setat pe viteza maxima, toate efectele scoase.
In Control Panel - System - Advanced - Performance - Settings - Visual Efects - Custom list trebuie sa fie bifat penultima casuta (de jos): "Use drop shadows for icon labels on the desktop"

| Clarx a răspuns (pentru Bula):

Alta solutie nu mai stii? Am facut asta dar tot acelasi lucru este.

| Clarx a răspuns (pentru Bula):

Desktop-ul meu este ceva de genul: http://4.bp.blogspot.com/......ledar4.jpg