| fabilescu a întrebat:

Am un card Kingmax pe care il folosesc la aparat foto(Canon dar nu stiu ce model). Problema e ca daca vreau sa descarc pozele cu cablul de date merge, dar daca folosesc doar cardul windowsul imi arata ca e ocupat dar nu gaseste nimic pe el. Care ar fi solutia? cardul nu cred ca e dus, altfel nu as mai fi putut descarca deloc pozele stocate pe el. Sa fie blocat din aparat? sau necesita un format?

Răspuns Câştigător
| SomeOne_1942 a răspuns:

Sunt mai multe motive pentru care sa nu iti vada Windows-ul cardul:
1. este posibil sa nu ai driverele corect instalate pentru card reader
2. formatul cardului sa fie altul decat NTFS / FAT / FAT32, iar windowsul sa nu stie sa il citeasca

Vezi la producatorul aparatului foto pe site despre aceasta problema.

Din punctul meu de vedere cardul este OK daca ai reusit sa descarci pozele dupa el si daca inca mai poti face poze cu el.

Credit: www.componente-pc.com

| fabilescu explică (pentru SomeOne_1942):

1. driverele sunt instalate corect.l.am bagat in 3 laptopuri pana acum si nimic
2.formatul este FAT32, imi apare in my computer ce memorie e utilizata pe el, deci windowsul in recunoaste, doar ca il deschid si nu imi gaseste nimic.

1 răspuns: