| bulzz a întrebat:

URGENT! dau funda, am un aparat foto canon si azi am introdus cardul din aparat la laptop am copiat pozele, si dupa l-am bagat inapoi in aparat sa le sterg dar acum imi zice "card blocat" si imi sunt blocate optiunile din aparattonguerotectie-rotire-stergere tot
ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| pcris a răspuns:

Pune butonul ala mic de pe muchia cardului in alta pozitie si reancearca pe aparat sau laptop sa le stergi.

| Gabrielaaaaaaaa a răspuns (pentru pcris):

Ce buton mic ca nici mie nu imi merge cardul, eu il bag in aparat si imi spune

12 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Baga-l in laptop si dai un format happy

| bulzz explică (pentru eandopuncttk):

Am incercat am uitat sa mentionez.imi zice ca diskul a fost proiectat pentru escritura...

| eandopuncttk a răspuns (pentru bulzz):

Da. e protejat nu poti sa stergi de pe el. vezi ca in laterlul cardului este un mic butonas da-l de pe o pozitie pe cealalta si vezi daca merge. si da-ti si tu aparatu foto in limba engleza din cate povestesti parca e in spaniola/italiana. happy

| bulzz explică (pentru eandopuncttk):

Pff.laterul nu merge decat sal apas.si revine la pozitia initiala am incercat dar nu merge...si cu limba nu e la aparat e la laptop...sad

| eandopuncttk a răspuns (pentru bulzz):

Cred ca vorbim de chestii total diferite.

| emil11 a răspuns:

Nu mai vorbiti daca nu stiti, cardul nu are nimic. Uita-te pe card si vezi ca are un buton care se misca su jos vezi sa nu fie pe lock.

| bulzz explică (pentru emil11):

Frate nu stiu sunt mai "bot" dar butonul nu sse misca doar in sus si in jos si daca il apas revin la forma initiala nu sta.am incercat sa vad si asa dar tot asa imi spune.card blocat.chiar nu inteleg nu am mai umblat la nimic...doar am luat cardul si am copiat...

| pcris a răspuns (pentru bulzz):

Nu trebuie sa il apesi.

| pcris a răspuns:

Nu cred sa fie nici un virus! Mai incearca de cateva ori si pune butonul ala mic de pe muchia cardului in alta pozitie. N-am auzit pana acum sa existe card doar pentru scris.

| bulzz explică:

Aaaaaa...bagamias **** acum mi-am dat seama ca de pe lateralul carduluii.eu aveam inca un butonas chiar unde bag cardul.multumescbig grin

| Tynnna a răspuns:

Nu prea ma pricep, dar o cunostinta a patit ceva de genul si cred ca este posibil sa fi luat virusi din laptop. Ea si-a luat card nou pentru ca nu a mai avut ce face cu cel vechi. Poti sa bagi cardul in alt laptop cu antivirus sa incerci sa il formatezi. Alta idee nu prea am. Persoana despre care ti-am povestit a mers la un magazin de piese pentru telefoane si aparate foto unde se fac si reparatii, iar oamenii de acolo i-au recomandat sa-si ia card nou... daca aia nu se pricep atunci cine?