| gangstashit a întrebat:

Salut tpu.am un hard de 80 de gb (p-ata)(normal) si de ceva vreme s-a stricat.Se aude un sunet repetativ..si sunt momente si momente cand il recunoaste.As dorii tare mult sa imi recuperez datele dupa el(am poze si filmari)A fost o singura data cand l-a recunoscut bagat cu inca un hard.dar mergea extrem de greu.iar pana la urma nu am apucat decat 2 3 poze sa recuperez.Cum as putea sa fac..cu ce soft..Mentionez ca mai detin unu S`ata tot in aceeasi problema dar nu porneste.

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Slabe sanse, dar merita incercat. Nu exista program pentru asa ceva. Exista programe de recuperat pentru date sterse, partitii formatate, dar nu pentru hdd-uri defecte. Exista si pentru asa ceva dar nu vrei sa stii cat costa. Exista firme specializate care au scule sofisticate. Se desface hdd-ul, se scot platanele, se pun pe o scula speciala intr-o camera vidata si se folosesc niste softuri specializate care costa o carca de bani. Asa ca...