| RAZVPS a întrebat:

Am un HP Pavilion G6 Notebook PC
Windows 7 Home x64 biti

Vreau sa sterg tot de pe el, sa fie la fel ca atunci cand l-al primit.
Nu vreau sa fac nici un back up, nu vreau sa pastrez nici un document, nimic nimic, vreau sa sterg TOT de pe el.

Nu am CD windows, am o partitie D:Recovery.

Imi puteti spune pasii care trebuie sa ii urmez?

Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Se poate face, dar nu din windows.
1. Se prepara un CD bootabil pentru Windows 98.
2. Se lanseaza calculatorul de pe acest CD
3. Cu programul FDISK se sterg toate partitiile, dupa care se prepara partitii noi, fiecare de max. 32 Gb
4 cu programul FORMAT se formateaza destructiv fiecare partitie, pe rand (cu parametrul /U )
5. se sterg toate partitiile
Dupa acest procedeu de formatare nu se va mai putea recupera nici un fisier vechi de pe HD.

S-au:
reinstaleaza windows-ul, iar la inceput da-i format la toate partitiile – Windows 7. La Windows XP, le stergi si le creezi iar cum vrei...

Answer #2

Cu ajutorul programului easeus partition master professional poti crea un cd bootabil cu ajutorul caruia poti sterge absolut tot de pe hard-disk.

| RAZVPS explică (pentru stlucian):

Am incercat din Control Panel, factory data reset, dau skip la Back Up pentru ca nu am nevoie de el, dau restart si imi apare ca Windows nu a putut porni din cauza unui hardware/software (sau ceva de genul). Nu vreau CD bootabil sau Back Up sau chestii de genu asta, am o partitie de recovery (asa l-am primit, cu ea )...

| RAZVPS explică (pentru stlucian):

Am incercat din Control Panel, factory data reset, dau skip la Back Up pentru ca nu am nevoie de el, dau restart si imi apare ca Windows nu a putut porni din cauza unui hardware/software (sau ceva de genul). Nu vreau CD bootabil sau Back Up sau chestii de genu asta, am o partitie de recovery (asa l-am primit, cu ea )...

Eu practic vreau sa sterg toate aplicatiile instalate, jocuri etc, pot face asta doar formatand partitia C? am doar 2 partitii, D: Recovery, si C: pe care am toate chestiile instalate.

| stlucian a răspuns (pentru RAZVPS):

Click dreapta pe partitie->Format->(daca nu vrei sa astepti, bifezi Quick Format) de recomandat "format" normal si apoi dai Start