| Anonim1233445677909293703 a întrebat:

am un laptop de gaming cu un procesor Intel i5
Si vreau sa imi fac un pc de gaming cu placa video gtx 1060 3gb,intrebarea este daca pot sa iau procesorul din laptop sa il pun in pc, si daca placa video este o combinatie buna cu procesorul? Dau funda!$$

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns (pentru ramon2473):

Faza cu pompa de apa se poate cu cateva ajustari dar faza cu procesorul mobil pe o placa de baza pentru calculator nu.
In orice caz GTX 1060 3GB nu isi merita banii. Mai bine mai pui putin si cumperi GTX 1060 6GB. Daca vrei sa iti functioneze bine si jocurile din 2017-2018, iti cumperi o placa video cu mai mult de 3GB VRAM.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De la laptop poti sa iei doar HDD-ul.

| octav005 a răspuns:

Clar nu poti pune. nici o componenta de la laptop la PC.

| K0sti a răspuns (pentru octav005):

Ba poti, hardul!

| CPAElites a răspuns (pentru ramon2473):

Pret rezonabil? Da cu ~600 lei in plus fata de cat valoreaza daca il cumperi pe componente! Trebuie sa fi retardat sa cumperi un pc gata asamblat...

"din care poti scoate o componenta mai mica si inlocuita." WTF!
Aha deci tu preferi sa dai 3000 lei pe un **** de pc ( gtx 750 + i5 6600 + 8gb Ram care pe componente valora ~2500 le ) si sa-i cumperi de exemplu un GTX 1060? Hmm 3000 + 1400 = 4400 lei.
Cu 4400 lei poti cumpara asa ( I7 6600 + GTX 1060 6GB + 8GB Ram etc. )

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru ramon2473):

Am spus eu ceva de unitatea optica?

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru ramon2473):

Aceleasi cabluri ca la un hard normal...mufele sunt standard! Vorbim de SATA!

Răspuns utilizator avertizat
| octav005 a răspuns (pentru K0sti):

Cu un adaptor ceva.