| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop fujitsu si mai de mult cineva i-a facut un upgrade. I-a bagat harddiskul de 500 GB in loc de cel vechi care avea 160GB. I-a mai adaugat inca o placuta Ram [acum are 2.50 si inainte avea doar un 1gb]. Intrebarea mea e pot sa-i schimb si procesorul, placa video si sa schimb placutele ram sa am 4gb?
Ce mi-as dori ar fi ceva de genu:
Placa video: 512-1gb
Ram: 4gb
Procesor 2.4+[single core] sau 2.0 dual core.

Configuratie PC:

Model: Fujitsu Siemens esprimo mobile v5535
Windows: 7 ultimate 32 biti
Ram: 2.25 cititi din 2.50
Placa de baza: Fujitsu Siemens Z17M2.0
Placa video: Sis mirage3 [256MB dedicati din 320MB]
Procesor: Intel celeron 540 1. 87GHz
Daca am uitat sa mentionez ceva important spuneti-mi ce si o sa va spun.

Toate raspunsurile sunt bine primite.
Funda happy

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, cu ultimul BIOS ver. 1.06 poți face upgrade la unul dintre următoarele procesoare.
_____________________
Intel® Celeron® M Processor 530, FSB 533 MHz, 1730 MHz
_____________________
Processor (CPU): Intel Celeron M540 1.86 GHz
_____________________
Intel Core 2 Duo Santa Rosa T5250 1.5 GHz
_____________________
Intel Core 2 Duo T5450 (1. 66GHz, 2MB SLC, 667 MHz FSB)
_____________________
Intel® Core™ Duo Processor T5550 (1.66 GHz)
Second level cache 2 MB 2 MB
Front side bus (FSB) 667 MHz 667 MHz
_____________________
Intel® Core™ Duo Processor T5850 (2.16 GHz)
Second level cache 2 MB
Front side bus (FSB) 667 MHz
______________________
Intel® Core™2 Duo Processor (Socket P) Up to T7300
Second level cache 4 MB
Front side bus (FSB) 800 MHz
________________________
Intel® Core™ Duo Processor up to T2330 1.6 GHz ( Dual-Core )

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Ai cumva Fujitsu Siemens Amilo? Ăla e model vechi, din 2006, m ai bine vinde l si i ati un Lenovo beton.Firma Lenovo au laptopuri si telefoane super bune.

| RaduTN a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e amilo. Este esprimo. Eu nu vreau sa-l vand ca am zis si mai sus ca nu este pentru gaming si isi face treaba bine. Stii cum pot afla ce socket are procesorul ca sa iti pot da niste link-uri de la procesoare si sa imi spui daca sunt bune?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RaduTN):

Nu stiu

| KodrutZ a răspuns (pentru RaduTN):

Daca nu e pentru joace atunci ar fi urmatoarele variante:
1. Faci bani cu el, caz in care esti *&^% sa nu il schimbi. Laptop mai rapid, munca mai facila, bani mai multi.
2. Il folosesti pentru net/filme, caz in care iar nu are sens sa bagi bani in el si cea mai desteapta decizie ar fi sa ii pui frumos un Linux. Care vrei tu, nu recomand o distributie anume. Faci un stick bootabil si te joci cu distributiile live pina gasesti ceva bun.

| mihai69 a răspuns:

Procesorul e posibil să poată fi schimbat (dacă nu e lipit pe placa de bază; la fel și RAM-ul. Dar placa video... NU! Deși e „dedicată", e de fapt pe aceeași placă de bază și nu poate fi schimbată decât cu totul - mai bine iei alt laptop.

| RaduTN a răspuns (pentru mihai69):

Imi poti da un link cu un procesor care crezi tu ca s-ar potrivi?

| mihai69 a răspuns (pentru RaduTN):

Teoretic, cu ultimul BIOS ver. 1.06 poți face upgrade la unul dintre următoarele procesoare.
_____________________
Intel® Celeron® M Processor 530, FSB 533 MHz, 1730 MHz
_____________________
Processor (CPU): Intel Celeron M540 1.86 GHz
_____________________
Intel Core 2 Duo Santa Rosa T5250 1.5 GHz
_____________________
Intel Core 2 Duo T5450 (1. 66GHz, 2MB SLC, 667 MHz FSB)
_____________________
Intel® Core™ Duo Processor T5550 (1.66 GHz)
Second level cache 2 MB 2 MB
Front side bus (FSB) 667 MHz 667 MHz
_____________________
Intel® Core™ Duo Processor T5850 (2.16 GHz)
Second level cache 2 MB
Front side bus (FSB) 667 MHz
______________________
Intel® Core™2 Duo Processor (Socket P) Up to T7300
Second level cache 4 MB
Front side bus (FSB) 800 MHz
________________________
Intel® Core™ Duo Processor up to T2330 1.6 GHz ( Dual-Core )

| gelu1970 a răspuns:

Daca vrei sa cunosti totul instaleaza speccy free si o sa-ti dea toate info despre laptop.