| AnakinSW a întrebat:

Am un laptop Fujitsu Siemens Amilo Pi3525. Deci el are desplay-ul spart, chiar daca are display-ul spart, el mergea, arata pe ecran ceva, ceva. Astazi cand am cumparat si eu un adaptor DVI la VGA, el a stat intr-o camera racoreasa, l-am adus de acolo, l-am lasat vreo 1-2 ore la caldura si am dat sa il pornesc, deci el porneste, dar nu arata nimic pe display si parca caraie ceva la DVD Writer. Ce sa fac, am incercat sa il pornesc cu monitor extern, fara, fara baterie, orice, nu merge.
Help me, DAU FUNDA!

6 răspunsuri:
| dfeel a răspuns:

1. Ai spus ca inainte chiar daca display-ul era spart afisa ceva-ceva. Acum mai afiseaza? Discutam fara monitor extern momentan.
2. Daca raspunsul la intrebarea 1 este DA atunci e o problema fie cu cablul pe care il folosesti intre laptop si monitor extern, fie cu portul VGA de la laptop, fie cu adaptorul VGA-DVI fie cu modul cum au fost conectate acestea.
Verifica astea si imi spui.

| AnakinSW explică (pentru dfeel):

Deci el in momentul de fata nu mai afiseaza nimic pe display, este negru, il conectasem la monitorul de la pc-ul care il folosesc zi de zi si nu am avut probleme. Nu afiseaza nimic pe monitor, inainte afisa.

| AnakinSW explică (pentru dfeel):

1. Nu arata nimic pe display-ul spart. Monitorul il folosesc zi de zi la pc.

| dfeel a răspuns:

Ok, in cazul asta e posibil sa fie dus portul VGA sau chiar placa video. Din pacate este destul de greu de determinat si daca pur si simplu nu apare nicio imagine numai un service specializat pe electronica poate sa iti dea un raspuns precis.
Sau alternativ te poti indrepta spre o solutie video externa (gen http://www.hwtools.net/eGPU.html) dar sincer nu cred ca merita efortul.

| AnakinSW explică (pentru dfeel):

Daca este cum zici tu, chiar nu merita.

| AnakinSW explică:

Nu afiseaza nimic pe display si monitorul merge pentru ca il folosesc la pc dfeel