| MihneaIsBack a întrebat:

Am un Laptop Lenovo y50-70 cumparat de 3 zile. Am o problema. Eu la calculator am GTX 860M, insa atunci cand ma joc jocuri, apare ca folosesc Intel HD Graphics 4600. Atunci cand vreau sa instalez un driver de la nVidia, imi da urmatoarea eroare:
"the graphics driver could not find compatible graphics hardware".
Va rog frumos, stie cineva cum sa rezolv problema si cum sa fac jocurile sa ruleze pe placa video GTX? Multumesc! Va implor! OFER FUNDA + VOT!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Numa' specialisti vad pe aici... ai instalat toate driverele cum trebuie'? Pune un 3D Mark si vezi daca iti scoate scor de integrata sau de 840M.

| MihneaIsBack explică (pentru KodrutZ):

Am instalat un driver de la Intel ceva de genu pentru 3D, cum ai spus tu, iar apoi am reluat instalarea si a mers. chiar daca ai raspuns dupa ce mi-am dat seama. Oricum, multumesc foarte mult!

| KodrutZ a răspuns (pentru MihneaIsBack):

Bingo.winking

| MihneaIsBack explică (pentru KodrutZ):

Am dezinstalat acum driverul ca aveam o problema, la minecraft. mergea doar cu 30 fps. si acum nu mai merge sa il instalez. Da aceeeasi eroare. Ma poti ajuta, te rog?

| KodrutZ a răspuns (pentru MihneaIsBack):

Du-te frumos la Lenovo pe site si ia de acolo tot ce se cheama driver pentru al tau.

| MihneaIsBack explică (pentru KodrutZ):

Okay. Multumesc.
Am reusit din nou.
Am pus o intrebare, daca poti, te rog raspunde.
``Salutare TPU! Am o problema!
Atunci cand ma joc Minecraft, FPS-urile mi se blocheaza la 30. Deci nu trece de 30 FPS, cu toate ca am dezactivat V-Sync.
Componetele PC:
Intel Core i7 4710-HQ < procesor
Placa video: nVidia GeForce GTX 860M.
Laptopul pe care il folosesc eu este un Lenovo Y50-70! Va rog frumos, stiti cum sa rezolv? Ofer funda!``.

| KodrutZ a răspuns (pentru MihneaIsBack):

Nu stiu, nu joc MC. Posibil sa aiba vreo setare de frame lock pe undeva. Cu VSync ar fi trebuit sa fie capped la 60 fps, nu la 30.

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Laptopul tău trebuie să aibă un progrămel care să selecteze cu care placă video să lucreze fiecare aplicație. Caută acel program și setează-l să pună placa „bună" la jocuri. Driverele se vor updata automat în momentul când va fi selectată.

| xlr1993 a răspuns:

Este posibil ca mufa unde ai conectat monitorul sa fie mufa de la placa integrata. Verifica pentru alte intrari identice. Daca nu gasesti, e posibil ca placa video sa nu fie conectata, caz in care mergi cu el la service. Sfatul meu este sa descarci Everest si sa vezi acolo daca iti apare placa video. Daca da, cauti mufa cum am zis. Daca nu, service - garantie.

| RaduTN a răspuns (pentru xlr1993):

Tu te auzi? Are laptop, ce monitor sa conecteze?

| MihneaIsBack explică (pentru xlr1993):

Salut! Cand ma uit pe Everest si dau la Display imi apare doar placa INTEL HD GRAPHICS 4600, nu si cea GTX 860M.

| xlr1993 a răspuns:

Salut, daca in Everest nu-ți apare gtx-ul înseamnă ca pe placa de baza nu este conectat. Sfatul meu este sa mergi la garanție cu el si sa le ceri celor de-acolo fie sa o conecteze, fie să-ți înlocuiască produsul.