| george9510 a întrebat:

Am un LG la660s si un LG home theater BH9530TW si vreau sa il conectez audio prin hdmi ( arc) in spate la tv am hdmi arc dar nu stiu cum sa il pornesc am umblat prin setari si nu gasesc din ce am vazut pe youtube trebuie sa intru la setari audio si sa dau la setari sunet si acolo sa pornesc ARC dar nu am la setari nici un ARC dar pe hdmi in spate scrie ARC cum sa fac...

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu ai ce sa pornesti, doar selectezi iesirea hdmi respectiva din telecomanda! Lasati-va de tehnologie daca nu sunteti in stare sa o folositi! Pe hdmi ai si imagine si sunet in acelasi timp!

| george9510 explică (pentru K0sti):

Esti varza mai bine lasa-te tu esti si destept auzi cica dai din telecomanda mor de ras nu mai jigni daca esti prost si nu stii nu se da nimic din telecomanda desteptule trebuie sa intri in setari nu ai sunet pe hdmi daca nu ai arc pentru cunostiinta ta generala hdmi inseamna imagini doar hdmi arc e pentru sunet si daca bagi hdmi intri in media player nu vezi nici un program inteligentule

| K0sti a răspuns (pentru george9510):

Si setarile nu le faci din telecomanda? In meniu nu intri din telecomanda? Ai zis ca ai ARC! Ia citeste:
All HDMI cables carry audio as well as video. HDMI 1.3 can transport Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, and DTS-HD Master Audio bitstreams in compressed form.
Ia de citeste: http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI#Version_comparison

| george9510 explică (pentru K0sti):

Mai omule o iau altfel vreau sa fac conexiunea audio FARA cablu optic. Vreau sa se auda programele la televizor prin hdmi ARC am la televizor dar nu merge cand il conectez nu se aude si video nici nu are cum sa fie pentru ca daca dau din telecomanda pe hdmi input imi ijntra in meniul de la blu-ray player pentru ca are si el smart nu se aude... hdmi-ul este 1.4 ar fi trebuit sa se auda dar nu se aude si uite cum se porneste ARC la LG dar eu nu am in setari audio nici un ARC https://www.youtube.com/watch?v=ImlRiYzfrzU nu am arc mode am sound dat pe (optical/arc) dar nu se aude nimic cand scot optical

| K0sti a răspuns (pentru george9510):

Eu cred ca am vorbit destul de clar! Am spus ca prin definitie HDMI este capabil sa livreze si sunet si imagine. Ai spus ca ai ARC...ok, cu atat mai bine. Eu ti-am spus ca din telecomanda sa alegi mufa HDMI la care ai conectat cablul. Pentru ca ai mai multe mufe HDMI. Asta am spus. Avand ARC, implicit trebuia sa mearga din prima. Ca nu-ti apare in meniu acea optiune, asta e alta mancare de peste. Inseamna ca nu este enable default si trebuie intrat in meniul de service. Chestie care e riscanta daca faci ce nu trebuie pe acolo. Au mai patit-o si altii cu alte setari nu numai cu ARC, setari care ar fi trebuit sa fie default dar nu au fost. Si la Samsung si la LG si la alte modele. Asa ca pune mana si cauta pe net si vezi cum se intra in meniul service la modelul asta si vezi ce poti face.

| K0sti a răspuns (pentru K0sti):

Ia uite ce zic aia in film: http://i.imgur.com/ssMIXu3.jpg
Scula aia a ta (home theater) stie ARC?

| george9510 explică (pentru K0sti):

Omule scula aia e 30 mil e sistem 9.1 doar LG face sigur are http://www.lg.com/ph/home-theater-systems/lg-BH9530TW si am verificat dar iar nu m-ai inteles tu spui sa selectez hdmi input citez din tine: "Eu ti-am spus ca din telecomanda sa alegi mufa HDMI la care ai conectat cablul" daca fac chestia asta intra in meniul blu-rayului nu se intampla nimic altceva nu merge nimic il ia ca pe un cablu de conectare video nu merge nici un program tv... l

| K0sti a răspuns (pentru george9510):

Http://s1.bigbrownbox.com.au/manuals/BH9530TW/19092013140456BH9530TW.pdf
Vezi pagina 16! Te-ai jucat prin meniul ala? In plus de asta am vazut ca are multe probleme sistemul asta cu softul. Pe Amazon se plang multi ca au fost nevoiti sa-i faca update de soft ca se bloca ba pe sunet, ba pe imagine. Iar aia cu 9.1 e pur marketing!