| Bugabuga12365 a întrebat:

Salut,TPU! Am un modem si vreau sa fac o retea de wireless,sa ma pot conecta la net cu telefonul, dar nu reusesc...imi poate spune cineva cum se face toata treaba?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

In primul rand, modemul e wireless? Daca da, doar pornesti wireless-ul. Daca nu are wireless, si e doar pe lan, nu ai cum decat printr-un laptop poti incerca ceva anume. Ce model de modem ai? Si ai laptop sau pc?

| Bugabuga12365 explică (pentru CM7YRE):

Modemul e Huawei SmartAX MT882, am PC.Nu cred ca merge.

| CM7YRE a răspuns (pentru Bugabuga12365):

Mt882-ul e potrivit doar pentru lan. Cel mai probabil ai Romtelecom. Incearca sa vorbesti cu cei de la Romtelecom sa-ti dea un router wireless, de la HG520 in sus. Poate doar daca ai un laptop poti incerca ceva gen "hotspot" cu acest modem, dar n-are rost sa te complici. Trebuie sa-ti achizitionezi un router/modem cu wireless, atat.

| ExXxTxAxSxYx a răspuns:

Apeleaza la ROMTELECOM si spune-le de aceasta, le spui adresa locul, te vor intreba ei si iti vor spune sau vor veni ei vei gasi o solutie bafta!

| Ivancea_Natalia_1993 a răspuns:

Hei.
De obicei, ca sa poti fi conectat la internet, telefonul iti va cere o parola pentru. a te putea conecta.
Parola se gaseste, de regula, pe spatele modemului, adica, la mine e un chenar in care scrie,, WEP; WPA2 ". Copiezi codul in telefonul tau, atunci cand incerci sa intri si in 5 secunde se va conecta. Internetul functioneaza la max. 25 metri. Sper ca te-am ajutat happy

| Marinel_Padurice_1991 a răspuns:

Ce modem ai?