| iiRadu a întrebat:

am un nodem de la romtelecom "ClickNet" Model:SmartAXMT882 si doresc sa il conectez la wireless TP-LINCK Model: TL-WR740N ei bine nu prea stiu cum sa il fac sa functioneze... (am conectat cablurile corect, dar trebuie configurat si nu stiu cum sa o fac cineva mi-a spus ca trebuie si modemul de la romtelecom sa ii pun ceva dar sincer nu prea stiu ce si cum) Multumesc Pentru Ajutor!
Nu este problema cu cablurile si cu configurarea de la TP-Linck.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Recomand să accesezi maniul rooterului introducând adresa 198.192.1.1(de exemplu) și apoi săfolosești funcția de qick setup sau automatic setup și să lași totul pe automatic.Așa ar trebui să îți autoconfigureze rețeaua în funcție de tipul de ip ce îl ai, ăi apoi după ce rețeaua a fost creată poți modifica parametrii wiores-ului să setezi canalul pe unul mai liber cum ar fi 5 sau 13 și o parolă la rețea(recomandat ca să nu îți scadă viteza de conectare datorită altor persoane ce se vor conecta la rețeaua ta.Succes

2 răspunsuri:
| iiRadu explică:

Va multumesc la amandoi pentru raspunsurile date insa, trebuia sa configurez ambele modemuri si nodemul de la Romtelecom trebuie bagat ceva date, daca sunt uni care cauta disperat aici este un link. (doar trebuie sa le incarci la morem unde scrie "Romtelecom" sa le incarci la Modemul "Smart AX MT882, si unde scrie TP-LINCK sa le incarci la TL-WR740N) - 192.168.1.1 si sa modificati la TP-LINCK IP - 192.168.1.2 sau cum doriti :)
http://www.videotutorial.ro/? p=6277

Urmati pasi;)

| Patrick1 a răspuns:

Modemul ala are si un cd de instalare, l-ai instalat?