| RaZvIXsTz a întrebat:

Am un pc Dell optipex 755 cu RAM 3 GB DDR2, procesor 3.0 cu doua nuclee si o placa onbord si a-si vrea sa imi achizitionez urmatoare placa: http://www.cel.ro/......lp-l/.Cred ca sursa mea e de 280w-300w...Va merge bine placa la pc-u meu?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ia placa cu racire activa, daca nu vrei sa ramai fara ea!

| ElDiáblo888 a răspuns:

Păi depinde de consumul plăci video, că dacă placa video consumă minim 400w îți trebuie sursă de 500w sau poate 550, că d exemplu nici o sursă nu scoate cat scrie. D ex ai 500W și e cu eficiență 80% o să scoată numai 480W reali. Deci îți recomand o sursă d vreo 550W, dacă tu pui placă video cu putere mai mare decat duce sursa o să ți se ardă sursa, iar dacă pui la limită o să se încălzească surșa și ventilatorul o să fie turat la maxim și până la urmă tot o să se ardă. Deci mai mulți W la sursă cu atat mai bine. Ca să vezi consumul plăci te uiti pe siteul de la producător. Sper că tea-m ajutat. happy

| ElDiáblo888 a răspuns:

Și nu cred că va merge placa aia pe ce sursă ai tu

| RaZvIXsTz explică (pentru ElDiáblo888):

Ms mult m-ai ajutat enorm si daca m-ai putea arata si cu o sursa potrivita si ieftina, ar fi super! big grin

| ElDiáblo888 a răspuns:

Uite o placă video mai bună ca cealaltă http://www.cel.ro/......-128bit-l/ oricum nu are rost să-ți cumperi placă video puternică findcă va fi trasă în jos de procesor și nu va funcționa la capacitatea iei reală