| marioS10maryus a întrebat:

am un pc DELL optiplex 755 cu o placa de baza * placa de baza 0GM819 (Dell) (ce procesor bun ii pot pune ) am un Intel core 2 duo (2cpus) e4400 si 2 gb ram ddr2 (si vreua sa ii pun un procesor bun (sa pot juca call of duty mw3 bine...inca 4 gb ram ddr2 si as mai vrea o palca video buna care se duc fifa 14 (call of duty ghost)(sau nush..crysiss 3)(sau ce pot pune sa; l imbunatatesc. puteti sa imi dati si o placa de baza (noua daca e nevoie) plus un procesor i5 (sau amd care e mai bun pentru gaming un quad core) si...ce are mai trebuie! (scuze pentru intrebare FFFF LUNGA! chiar am nevoie de ajutor FUNDA!(deci o placa video.procesor.si ram.(daca e nevoie si placa de baza)

6 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Daca vrei sa joci fara probleme iti recomand hexa core amd+8gb ram +hd 7850
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/706755/
Daca e prea scump poti cumpara asa
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/706758/

PS: Daca rezolutia monitorului este mare 1920x1080 mergi pe prima varianta, are placa video ceva mai ok, daca nu poti face efortul mergi pe a2a varianta, se va descurca si pe full hd, iar daca ai rezolutie mai mica e foarte ok si 7790

| Anticarul a răspuns:

Depinde cat buget esti dispus sa bagi in PC. Din ce am citit eu mai sus, categoric iti trebuie o placa de baza noua cu procesor si dd3, parerea mea.
Parerea mea, nici prea scump nici prea slaba ca performanta ar asa ceva:

Placa de baza: http://www.emag.ro/......EFMVTBBBM/

Procesor: http://www.emag.ro/......ECK4KBBBM/

Memorii: http://www.emag.ro/......EF652BBBM/

Video: http://www.emag.ro/......E0FPKBBBM/

Toata treaba te duce undeva la 1300 Lei. Dar, iti poti recupera din bani, daca esti dispus sa vinzi configuratia veche. Din intrebarea ta reiese ca vrei sa schimbi procesorul, dar pentru asta esti obligat sa iei alta placa de baza + vreo 4 gb de ram(de ce ddr2 cand poti trece la ddr3?). Vrei si o placa video buna care sa tina mai toate jocurile noi, deja avem mai mult de jumatate de PC schimbat, care intr-un final la asta se ajungea pentru ca te obliga componentele sa treci pe noile sloturi (procesor, memorii si placa video). Sper sa te ajute raspunsul meu, eu c-am asta mi-as fi cumparat dupa concluzia trasa din intrebarea ta.

| bogdan324 a răspuns (pentru Anticarul):

El a zis a ii trebuie o placa video care ar trebui sa ruleze crysis 3 si alte jocuri, placa asta video nu are directx11 deci crysis 3 nu va rula pe ea, la fel si restul jocurilor care vor aparea

| Anticarul a răspuns (pentru bogdan324):

Am rectificat, mersi

| ygr3ku a răspuns:

Cauta pe emag.ro sectiunea gaming sau fa-ti configuratia asa cum o doresti. la ce ai tu nu merita upgrade. Pentru ceea ce doresti sa joci iti trebuie minim 4G DDR3, recomandat 8G DDR3 peste 1GHz, placa video minim GF 9800 GT sau ceva peste 256bit, procesor dual core (recomand quad) de la Intel. nu lua i5/i7, sunt de ****, doar reclama de ele. dual/quad isi merita banii. Nu astept funda, dar sper ca te-am ajutat cat de cat, daca nu cumva te-am pus mai rau pe ganduri big grin

| Me2 a răspuns (pentru ygr3ku):

De cand i5/i7 sunt de *****? Tu ai vazut sisteme high-end cu i5/i7 si placi video cum e gtx 670 in quad sli? Tu te auzi ce vorbesti ma, asa ceva nu am auzit in viata mea