| Fussion a întrebat:

Am un subwoofer de 180W home-made care e amplificat de un amplificator grundig v1000.Problema ii ca primeste si semnale de inalte si medii dar eu vreau numai joase.Ce pot sa fac? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

Pune in jur de 27 micro (depinde foarte mult si de difuzor). daca pui unul de 27 micro, o sa-ti taie frecventele mai mari de 1000Hz. condensatorul il pui in paralel cu difuzorul. cel mai indicat este sa pui si o bobina in serie de 0, 91 mH.

| Fussion explică (pentru SuicideSilence):

Multumesc,o sa incerc.Am sanse sa ard difuzorul?

5 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Iti trebuie un filtru. daca nu il ai si nici nu iti poti face unul, cea mai simpla solutie este sa adaugi un condensator in paralel.

| SuicideSilence a răspuns:

Ce impedanta are difuzorul? ca sa iti spun exact valoarea condensatorului.

| Fussion explică (pentru SuicideSilence):

Are 4 ohmi! Pe ce fir treuie pus condensatorul?